Szklarnie z poliwęglanu - budowa, zalety, wady i opinie

Jesteś tutaj:

Szklarnie z poliwęglanu - budowa, zalety, wady i opinie

3,3/5 (423 ocen)

Nie jest dużym zaskoczeniem, że poliwęglan znajduje zastosowanie jako materiał do wykonania szklarni. Wysoka przepuszczalność światła i izolacyjność to tylko jedne z cech, które z pewnością korzystnie przemawiają za takim, a nie innym wykorzystaniem. Jakie zdanie na temat szklarni z poliwęglanu mają ogrodnicy?


Czym jest poliwęglan?


Przystępując do analizy budowy szklarni najlepiej na samym początku poznać tworzywo. Poliwęglan jest zatem tworzywem sztucznym chętnie stosowanym jako tzw. materiał pokryciowy czy osłonowy. Poza dużymi powierzchniami może uzupełniać również świetliki lub być wykorzystywany jako wykładzina czy część składowa maszyny.

Za powyższymi zastosowaniami przemawiają niewątpliwie właściwości poliwęglanu. Do jednych z najważniejszych zalicza się sztywność czy stałość gabarytów. W  praktyce oznacza to, że dla poliwęglanu nie są groźne podwyższone temperatury. Ponadto na tle innych materiałów wyróżnia go samogaśnięcie czy brak zapachu. W związku z tym wykorzystanie poliwęglanu do budowy szklarni okazuje się odpowiedzią na zapotrzebowanie światła i ciepła. Właściwie doświetlona i wytrzymała szklarnia gwarantuje pożądany przez ogrodników wzrost kwiatów, owoców czy warzyw. Zastosowanie poliwęglanu jako tworzywa narażonego na działanie czynników atmosferycznych jest jak najbardziej właściwie. Trzeba jednak pamiętać, że np. wodne roztwory alkoholowe działają na płyty poliwęglanowe szkodliwie.


Budowa szklarni


Szklarnia z poliwęglanowych płyt może być wykonana samodzielnie lub zakupiona jako gotowa konstrukcja, dla której wystarczy jedynie przygotować podłoże w ogrodzie.

Podstawowym krokiem w zakresie samodzielnego zbudowania szklarni ogrodowej jest wykonanie szkieletu – konstrukcja może być drewniana, stalowa czy aluminiowa. Jej wypełnienie stanowią przedmiotowe płyty poliwęglanowe. Mogą być wyłącznie elementami pokrycia dachowego i uzupełniać szklane wypełnienie ścian. Można również zdecydować się na całościowe wypełnienie szklarni z materiału poliwęglanowego. Najlepiej tak zaplanować konstrukcję, aby odpowiadała ona dostępnym na rynku wymiarom płyt z poliwęglanu. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie materiału i ograniczenie kosztów. Oczywiście można dopasować wielkość płyt do własnych potrzeb. Cięcie nie jest trudne – można wykorzystać piły tarczowe. Jednak trzeba pamiętać, że brzegi płyt powinny być zabezpieczone taśmą aluminiową lub specjalnymi profilami aluminiowymi. Oczywiście zaleca się w czasie cięcia unieruchomienie materiału w trosce o jego krawędzie.

Ponadto należy podkreślić, że dopuszczalne jest gięcie płyt, ale należy dostosować je do grubości (grubość płyty bezpośrednio wpływa na uzyskanie dopuszczalnego kąta gięcia). Fachowe zamontowanie płyt sprowadza się jeszcze do wykorzystania górnych profili aluminiowych wyposażonych w uszczelki. Są one szczególnie przydatne jeżeli chodzi o kalenicę, krokwie czy okapy. Do zamontowania stosuje się śruby z uszczelkami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz