Płyty z poliwęglanu - rodzaje, zastosowanie i ceny

Jesteś tutaj:

Płyty z poliwęglanu - rodzaje, zastosowanie i ceny

3,6/5 (72 ocen)

Przykładem jednego z licznych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w budownictwie jest poliwęglan. Wykonane z tego tworzywa płyty znakomicie sprawdzają się w szerokim kręgu zastosowań. Chcesz wiedzieć więcej o płytach z poliwęglanu? Musisz koniecznie przeczytać TEN artykuł!
 

Poliwęglany
 

Chcąc rozszerzyć wiedzę z zakresu informacji dotyczących płyt poliwęglanowych z pewnością nie powinno pomijać się wartości samego budulca. Chodzi oczywiście o poliwęglan.

Jest on tworzywem sztucznym, który charakteryzuje się przede wszystkim:
 

  • dużą wytrzymałością pod względem mechanicznym,
  • przezroczystością,
  • trwałością zbliżoną do aluminium.


Wymienione właściwości poliwęglanu są tylko namiastką odnoszącą się do tego rodzaju tworzywa. Dlatego też płyty wykonane z poliwęglanu znajdują szerokie zastosowanie, ciesząc się pozytywnymi opiniami.

Jednak nie wszystkie płyty są takie same, dlatego też wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płyt wykonanych z poliwęglanu.


Rodzaje płyt
 

Płyty z poliwęglanu litego


Przez wielu użytkowników płyty z poliwęglanu litego utożsamiane są z inną nazwą – szkłem bezpiecznym. Poliwęglan lity zapewnia termoizolacyjność, a równocześnie lekkość wykonanych z niego płyt.

Płyty zabezpieczone są przed działaniem promieni UV. Zabezpieczenie stanowią specjalne warstwy. Ponadto poliwęglan może być formowany zarówno na zimno jak i na gorąco.

Zastosowanie

Warto podkreślić tutaj szeroką skalę zastosowań płyt z poliwęglanu litego. Przede wszystkim należą do tego różnego rodzaju osłony czy szklenia. Oprócz tego płyty z poliwęglanu litego wykorzystuje się do budowy przeszkleń czy zadaszeń. W związku z tym płyty okazują się przydatne zarówno w przypadku budynków mieszkalnych jak i budynków użyteczności publicznej, a także hal sportowych.
 

Płyty z poliwęglanu komorowego
 

Drugim rodzajem poliwęglanu, z którego wykonuje się płyty jest poliwęglan komorowy. Produkuje się go na bazie żywic poliwęglanowych. Wykazuje on właściwości zbliżone do poliwęglanu litego. Płyty są zatem wytrzymałe, a równocześnie odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Zastosowanie

Płyty z poliwęglanu komorowego to przede wszystkim płyty, które spotyka się w roli zadaszeń lub świetlików. Bardzo często wykorzystuje się w przypadku szklarń, a nawet ścian działowych. Ciekawym rozwiązaniem w ostatnim czasie wydają się być sufity podwieszane z płyt z poliwęglanu komorowego. Można zastosować w tym celu pojedyncze płyty lub komponować kilka kształtów i rozmiarów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz