Płyty z poliwęglanu - rodzaje, zastosowanie i ceny

Jesteś tutaj:

Płyty z poliwęglanu - rodzaje, zastosowanie i ceny

3,7/5 (52 ocen)

Wymiary, kolory
 

Istotnymi parametrami płyt poliwęglanowych są oczywiście ich gabaryty. Producenci oferują różne rozwiązania wymiarowe. Dlatego też płyty z poliwęglanu można dostosować do potrzeb, bez konieczności obróbki.

Przykładowe wymiary płyt z poliwęglanu:
 

  • 0,61 x 0,525 m,
  • 0,61 x 1,83 m,
  • 2,05 x 3,05 m,
  • 1,25 x 6,00 m,
  • 1,25 x 13,00 m.


Płyty są zróżnicowane również pod względem grubości. Minimalna grubość wynosi 0,75 mm, natomiast grubość maksymalna powyżej 30 mm.

Płyty poliwęglanowe występują w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki którym doskonale współgrają ze światłem. Płyty mogą być bezbarwne, białe lub szare. Są to najczęściej oferowane przez producentów zabarwienia płyt poliwęglanowych.

Płyta poliwęglanowa

Ceny
 

Płyty z poliwęglanu litego są zazwyczaj droższe od płyt z poliwęglanu komorowego. Duży wpływ wywierają oczywiście wymiary, ale także sam kolor płyty. Dla przykładu: płyty mleczne i brązowe są najtańszą propozycją przeszklenia.

  • gr. 4 mm (2,05 x 3,05 m) – ok. 150 zł,
  • gr. 10 mm (2,05 x 3,05 m) – ok. 360 zł.


Na cenę płyt z poliwęglanu komorowego wpływa oprócz wymiarów również liczba komór. Im więcej komór, tym cena oczywiście wyższa. W przypadku poliwęglanu komorowego grubość może wynosić nawet do 32 mm.
 

  • gr. 10 mm czterokomorowy (2,10 x 6,00 m) – ok. 150 zł,
  • gr. 25 mm pięciokomorowy (2,10 x 6,00 m) – ok. 360 zł.Utrzymanie
 

Jedną z zalet płyt poliwęglanowych jest także możliwość  łatwego utrzymania ich w czystości. Wystarczy sama woda lub woda połączona ze środkami czyszczącymi i wąż ogrodowy.

Płyty poliwęglanowe mogą być wklęsłe i wypukłe. W utrzymaniu czystości płyt poliwęglanowych łukowych niezwykle przydatny okazuje się deszcz. Dzięki niemu nie tylko minimalizowane są koszty związane z utrzymaniem, ale równocześnie siły, które zmuszony byłbyś włożyć w celu wyczyszczenia. Gładka powierzchnia płyt poliwęglanowych nie powoduje tak znacznego osadzania się kurzu i zanieczyszczeń jak dzieje się to w przypadku powierzchni pozbawionych gładkości – powierzchni chropowatych.

Czy warto zastosować płytę poliwęglanową? Gdzie i jak to zrobić? Odsyłamy Cię do stron producentów płyt, którzy z pewnością jeszcze bardziej rozszerzą Twoją wiedzę z tego zakresu. Niemniej jednak niechże ten artykuł będzie wstępem do podjęcia zamierzonych działań.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz