Rodzaje silikonów budowlanych

Jesteś tutaj:

Rodzaje silikonów budowlanych

3/5 (11 ocen)

Podstawą prawidłowo przeprowadzonych prac budowlanych czy remontowych jest ich właściwe zabezpieczenie. Negatywne oddziaływanie wody czy innych czynników zewnętrznych może przyczynić się do zniszczenia i nieprawidłowego funkcjonowania zamontowanego wyposażenia. Z pomocą przychodzą tutaj szeroko pojęte silikony.


Rola silikonu


Podstawowym pytaniem, które należałoby sobie zadać na wstępie jest określenie, czym jest silikon oraz jakie ma zadania. Warto zwrócić tutaj uwagę, że podczas wymiany wanny, parapetu, okien czy przeprowadzając prace elewacyjne powstają szczeliny. Wpływają one negatywnie na spełnianie ról przez poszczególne elementy. W związku z tym należy to ograniczyć i zabezpieczyć szczeliny.

Jak już wcześniej wspomniano, wykorzystuje się tutaj silikony. Stanowią one plastyczne wypełnienie i uszczelnienie powstałych wcześniej szczelin. Są elastycznymi masami nawet po wyschnięciu. Dzięki temu w pełni dostosowują się do panujących warunków. Głównymi zaletami silikonów jest ich odporność na wilgoć. Dlatego też powszechnie stosuje się je w łazienkach oraz miejscach o podwyższonej wilgotności. Nie można tutaj pominąć również ościeżnicy, parapetów czy elewacji, które bezpośrednio narażone są na zewnętrzne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Poza tego typu cechami silikony to również podstawa wizualnego wykończenia. Z pewnością nie cieszylibyśmy się widząc wokół naszych wanien czy kabin prysznicowych szczelin, w których rozwijają się grzyby czy pleśnie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykończenia ościeżnic okiennych czy drzwiowych i powstałych szpar w związku z montażem parapetów.

Pistolet do silikonu

Pistolet do silikonu

Sieciowanie


Jakiekolwiek wykorzystanie silikonów nie byłoby możliwe, gdyby nie zachodzące reakcje chemiczne. Dzięki nim zachodzi proces wiązania i plastyczna dotąd silikonowa masa gęstnieje - staje się twarda. Proces gęstnienia nazywa się sieciowaniem. Silikon może spełniać zatem zadanie uszczelniające oraz łączące. Silikony są w głębszym pojęciu chemii budowlanej syntetycznymi polimerami krzemoorganicznymi.


W zależności od zachodzącego procesu sieciowania wyróżnia się następujące rodzaje silikonów:

kwaśne – nazwa wywodzi się od wydzielanego kwasu octowego podczas twardnienia silikonu. Tego typu silikon kojarzony jest zatem z nieprzyjemnym i długotrwałym zapachem. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim przy uszczelnianiu powierzchni gładkich. Posiada jednak wady, a jedną z głównych jest wywoływanie przebarwień.

neutralne (pH obojętne) – w przeciwieństwie do silikonów kwaśnych nie wywołują drażliwego zapachu. Stosuje się je do różnego rodzaju powierzchni. Mogą być stosowane także w przypadku metali, ponieważ nie wywołują korozji.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym podziałem i wprowadzają zróżnicowanie silikonów na: kwaśne, zasadowe oraz budowlane. Silikony budowlane stanowią w tym przypadku odrębną grupę.

Zastosowanie silikonu sanitarnego

Zastosowanie silikonu sanitarnego

Rodzaje silikonów ze względu na przeznaczenie


W związku z tym, że silikony stosuje się w różnych warunkach, pomieszczeniach oraz na różnych materiałach, podziału dokonuje się także ze względu na przeznaczenie. Ważne jest zatem, aby wybrać taki silikon, który będzie odpowiadał stawianym jemu wymaganiom. Dlatego też to nie cena powinna decydować o wyborze silikonu, ale rodzaj przeprowadzanych prac.

Rodzaje powszechnie stosowanych silikonów zestawiono w tabeli.

Tabela – Popularne rodzaje silikonów

Rodzaj silikonu

Przeznaczenie

Budowlany

zabezpieczenie szczelin w elewacjach i ościeżnicach

Sanitarny

spoina dla płytek ceramicznych, uszczelnienie w łazienkach i kuchniach

Szklarski

uszczelnienie ram okiennych, chłodni, wentylacji i klimatyzacji

Kamieniarski

spoinowanie podłóg i parapetów kamiennych

Uniwersalny

wszechstronne zastosowanie w pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych

Do tworzyw sztucznych

łączenie i uszczelnienie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych

Dekarski

uszczelnienie systemów rynnowych, blacho dachówek oraz innych połączeń budowlanych

Wysokotemperaturowy

zastosowanie przede wszystkim w silnikach, napędach, chłodnicach oraz pompach, ale także jako zapewnienie szczelności w przewodach dymowych i wentylacyjnych

 

Charakterystyka silikonów budowlanych


Chociaż mamy tak szeroki wybór najczęściej korzystamy z silikonów budowlanych. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi tutaj o doskonałą przyczepność tego typu silikonów do różnych powierzchni. Silikony budowlane nie tylko stosowane są w przypadku powierzchni betonowych, drewnianych czy stalowych. Popularne są także w przypadku szkła czy glazury. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz