Wybieramy glazurę łazienkową

Jesteś tutaj:

Wybieramy glazurę łazienkową

3/5 (10 ocen)

Glazura, czyli ścienne płytki szkliwione, produkowana jest w technologii monoporozy. Jej powierzchnia pokrywana jest warstwą szkliwa. Od rodzaju i grubości tego szkliwa zależy wygląd płytki, jej kolor, faktura oraz stopień połysku. Glazura może być błyszcząca, półmatowa lub matowa.

Na rynku jest ogromny wybór glazury zarówno pod względem wielkości, grubości, kolorystyki czy faktury. Niektórzy mogą mieć naprawdę duży kłopot z wyborem. Spróbujemy to ułatwić.


Różne wielkości i formaty


Płytki na ściany i na podłogi mogą mieć bardzo różną wielkość i kształt. Najczęściej mają kształt prostokąta lub kwadratu. Przykładowe rozmiary to w centymetrach: 10x10, 20x20, 20x25, 25x33, 25x40, 30x30, 30x50. Bywają również mniejsze (mozaikowe) i większe, wręcz ogromne, bo około metrowe.

 

Glazura łazienkowa

Glazura łazienkowa

Ostatnie kilka lat to wzrastająca popularność mozaiki, czyli malutkich, najczęściej jednokolorowych kwadracików połączonych ze sobą siatką z tworzywa lub specjalnym papierem. Wykonane z niej ściany, podłogi i inne elementy (obudowy wanien, brodzików, umywalek) wyglądają naprawdę efektownie. Doskonale nadają się właśnie do układania na powierzchni wyprofilowanej.


Najważniejsza jest aranżacja


O tym, jaką glazurę wybrać do własnej łazienki i jaka będzie najlepsza, decyduje przede wszystkim pomysł na całościową aranżację tego pomieszczenia. To od niej zależy kolor i wielkość płytek. Generalnie wystrój łazienek można podzielić według intensywności barw: jasne, ciemne, naturalne i kolorowe.

Jasna kolorystyka, w której dominuje biel i ewentualnie pastelowe odcienie, to bardzo częsty pomysł na łazienkę. Oprócz naturalnego poczucia czystości i świeżości dołącza się wrażenie większej przestronności. Jasna glazura w łazience idealnie komponuje się z białymi urządzeniami sanitarnymi. Niektórzy łączą ją z akcentami beżu, jasnych szarości, wanilii i wspomnianych pasteli. Ładnie też wyglądają wszelkie błyszczące elementy, w kolorze złotym, srebrnym, chromowane i miedziane.

Łazienki zaaranżowane w jasnych kolorach bardzo łatwo można odmienić, ożywić umieszczając w niej kolorowe akcenty w postaci akcesoriów łazienkowych i armatury. Tak dzieje się z każdym pomieszczeniem urządzonym według klasycznych kanonów, w których jasna czy biała łazienka jak najbardziej się mieści.

 

Glazura łazienkowa

Glazura łazienkowa

Łazienka w ciemnych barwach to wciąż mało spotykane rozwiązanie. Jednak osoby odważne, wręcz ekstrawaganckie, chętnie decydują się na takie aranżacje. Jeśli płytki mają ciemny odcień, ceramika łazienkowa stanowi dla nich kontrast i jest przez to bardziej wyeksponowana. Aranżacje z ciemną glazurą w tle bywają niebanalne i bardzo nowoczesne w swoim wyrazie. Łatwiej w nich wyeksponować nowoczesne kształty wanny, umywalki czy innych urządzeń i mebli łazienkowych. Minusem jest fakt, iż na takiej glazurze – wbrew pozorom - bardziej widoczne są zanieczyszczenia i wymaga ona częstszego czyszczenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz