Meble łazienkowe - wskazówki przed zakupem

Jesteś tutaj:

Meble łazienkowe - wskazówki przed zakupem

3,4/5 (20 ocen)

Łazienka to nie tylko same urządzenia sanitarne, czyli wanna, kabina prysznicowa lub sam natrysk, umywalka, muszla toaletowa i bidet, ale także kilka jakże ważnych mebli. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się szafkę pod umywalkę, szafki wiszące, szafka-słupek, lustro, wieszaki na ręczniki, półki. Aby nasza łazienka była funkcjonalna i wyglądała schludnie, nie należy ustawiać w niej przypadkowo nabytych mebli. Dobrze jest wymierzyć wolne przestrzenie i poszukać szafek o odpowiednich rozmiarach. Powinny one być dobrane do ogólnego stylu i kolorystyki łazienki. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi radami na ten temat.


Gotowe zestawy


Decyzja o zakupie kompletu mebli łazienkowych jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jeszcze dobierzemy styl i kolor mebli do wyglądu danej łazienki, możemy być spokojni o jej harmonijny wygląd.

Typowy zestaw mebli łazienkowych składa się z następujących elementów:

- szafka pod umywalkę (często razem z umywalką) – bardzo ważny mebel łazienkowy, jej standardowa wysokość to 80 cm, a szerokość bywa różna, są z drzwiczkami i bez nich, często mają kosz na bieliznę i szuflady,

- szafka-słupek wysoki - ma wysokość 175-185 cm i szerokość standardową 30 cm (ale również są wersje 35 i 40 cm), 1 do 3 drzwiczek, półeczki, kosz na pranie,

- szafka-słupek niski - wysokość 70-100 cm, szerokość 30-40 cm, miewają drzwiczki, półeczki, kosz na bieliznę,

- szafka wisząca - są bardzo różne, ich standardowa szerokość wynosi  25-60 cm, mogą mieć 1 lub 2 drzwi (mogą być lustrzane) i różny układ półek,  

- lustro.

Oczywiście nie ma obowiązku kupowania wszystkich mebli w zestawie. Czasem warto dobrać je inaczej, w zależności od wymiarów łazienki i miejsc przeznaczonych na meble.

Meble łazienkowe

Meble łazienkowe

Ustawienie mebli


Ponieważ łazienki mają bardzo różne wymiary i kształt, a kiedy zostaną wyposażone w sprzęt sanitarny, przestrzeń jest jeszcze trudniejsza do funkcjonalnego zagospodarowania. Warto jest więc wstępnie wyznaczyć w niej rodzaj stref funkcjonalnych, a więc kąpielową (okolice wanny i natrysku), umywalkową (umywalka) oraz sanitarną (muszla i bidet).

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy urządzeniami i meblami. Najtrudniej jest pod tym względem w małych, blokowych łazienkach. Złe ustawienie urządzeń i mebli kończy się tym , ze podczas korzystania z łazienki obijamy się o nie, co nie należy do przyjemności.

Jest jeszcze jedna zasada, która poprawia funkcjonalność tego pomieszczenia. Można ją w skrócie określić „wszystko pod ręką”. I tak w pobliżu wanny i natrysku powinny znajdować się rzeczy konieczne do kąpieli (szampony, żele, mydło, ręczniki itp.), przy umywalce mydło, szczoteczki do zębów i pasta, kosmetyki, ręczniki, blisko urządzeń sanitarnych ustawmy to, co jest konieczne w tym zakresie.

Meble łazienkowe

Meble łazienkowe

Walory estetyczne


Stylistyka i kolorystyka mebli łazienkowych dostępnych na rynku jest naprawdę bardzo bogata. Jeśli jednak ktoś nie zdoła znaleźć nic, co by pasowało do jego łazienki, zawsze może zamówić meble na wymiar. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz