Nowoczesna łazienka - funkcjonalizm przede wszystkim

Jesteś tutaj:

Nowoczesna łazienka - funkcjonalizm przede wszystkim

3,8/5 (11 ocen)

Na czym polega nowoczesność łazienki? Na jej wyposażeniu, na aranżacji, kolorystyce, użytych materiałach? Zanim rozwiniemy temat, dobrze by było ustalić, co to takiego ta nowoczesność w kontekście łazienkowym :) Fachowcy w tej dziedzinie uważają, że najnowsze trendy w aranżacji łazienek to maksymalny funkcjonalizm, prostota i minimalizm estetyczny, a pod względem wykorzystywanych materiałów szkło, stal i drewno. Nowoczesne łazienki mają dużo przestrzeni i światła, są higieniczne, wygodne i pozwalają użytkownikom na prawdziwy relaks. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczmy.


Funkcjonalizm


Na funkcjonalizm łazienki wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jej wyposażenie, standard tego wyposażenia, jego ustawienie, a także odpowiednie oświetlenie i dbałość o zachowanie bezpieczeństwa.  Co do wyposażenia, to w komfortowo urządzonej łazience nie może zabraknąć wygodnej wanny, natrysku, umywalki, a jeśli jest połączona z toaletą, to również muszli klozetowej i bidetu. Do tego konieczne są szafki, wieszaki, lustra. Ale to nie wszystko. Całość powinna być odpowiednio względem siebie ustawiona. Obowiązuje tu pewna logika. Łazienkę, podobnie, jak kuchnię, dzieli się na kilka stref:

- toalety osobistej – obejmuje ona umywalkę, szafkę z akcesoriami toaletowymi, lustro, wieszaki na ręczniki i gniazda elektryczne;

- kąpieli – tu znajduje się wanna i natrysk;

- sedesu i bidetu – powinna być wyraźnie oddzielona od pozostałej części na przykład przegrodą lub jakimś meblem łazienkowym;

Łazienka powinna być odpowiednio oświetlona. Jest ono ważne zwłaszcza przy lustrze, gdzie domownicy się czeszą, golą czy robią makijaż.

Łazienka nowoczesna

Łazienka nowoczesna

Prostota i minimalizm


Oszczędność w formie, wyposażenie tylko w to, co naprawdę konieczne, brak zbędnych dekoracji cechują zdecydowaną większość łazienek zaaranżowanych według najnowszych trendów. Do tego często dołącza się wykorzystywanie naturalnych materiałów typu szkło, kamień, metal czy drewno, które również dają poczucie prostoty. Projektanci nie przesadzają tu też z kolorami. Dominują więc barwy stonowane, choć zdarzają się również ciekawe kontrasty.

Łazienka nowoczesna

Łazienka nowoczesna

Materiał wykonania


Jesteśmy przyzwyczajeni do łazienek z przeważającą w nich ceramiką w postaci płytek, podłogi czy urządzeń sanitarnych. Tymczasem w nowoczesnych wnętrzach pojawiają się wspomniany już wyżej metal, szkło, kamień i drewno. W armaturze na przykład dominuje stal i chrom. Baterie z nich wykonane są proste i eleganckie, a także mają zazwyczaj ciekawe kształty i są wygodne w użytkowaniu.  Jeśli chodzi o drewno i kamień, to pojawiają się one jako obudowa wanny, brodziki lub okładzina podłogi. Szkło natomiast odnajdujemy w postaci tafli lustrzanych, ścianek działowych (luksfery), w szklanych umywalkach i oświetleniu.

Łazienka nowoczesna

Łazienka nowoczesna

Wszystko powinno być tu odpowiednio ze sobą dobrane i zestawione. Ważne są kolory i proporcje, a także odległości pomiędzy urządzeniami i meblami łazienkowymi.

Efektem i kwintesencją nowoczesnych łazienek jest to, że są one miejscem służącym nie tylko do mycia, ale także miejscem, gdzie się relaksujemy i regenerujemy po trudach pracy i życia.

Koniecznie zobacz