Firany do salonu, sypialni i kuchni

Jesteś tutaj:

Firany do salonu, sypialni i kuchni

3,4/5 (44 ocen)

Aranżacja domowego wnętrza to budowanie jego charakteru poprzez zadbanie o komponujące się z wnętrzem detale. Niewątpliwie ważną rolę odgrywa tutaj oświetlenie światłem dziennym. Warto zatem tak dobierać firany, aby ukazywały okno w estetycznej odsłonie.


Tkanina


Udekorowanie okna firaną i stworzenie przytulnego miejsca to przede wszystkim zainwestowanie w materiał, z którego będzie wykonana firana. Firany zawierają w swoim składzie poliester. Może on występować z dodatkiem lnu, akrylu lub wiskozy. W zależności od środków finansowych możemy zdecydować się na różne rodzaje tkanin, które przedstawiamy poniżej.

Woal

Jest cienką tkaniną koloru zazwyczaj mlecznego, przezroczystą. Dzięki temu  przepuszcza światło, a równocześnie w delikatny sposób przysłania okno. Często jednak rezygnujemy z firan woalowych gładkich ze względu na to, że trzeba je prasować.
Wyjątek stanowią tutaj firany z woalu kreszowanego. Proces kreszowania polega na zmianie struktury tkaniny poprzez jej gniecenie w odpowiedniej temperaturze, przy użyciu specjalnych maszyn. Niektóre sklepy z tkaninami wyposażone są w tego typu maszyny, dzięki czemu istnieje możliwość zlecenia kreszowania.

Tiul

Szczególnie chętnie kupowany w przypadku dekorowania okien salonu, nadając mu charakter przyjemnego wnętrza. Wynika to z lekkości i przezroczystości tego typu firan. Tiul jest znacznie bardziej delikatną tkaniną od woalu. Jednak podobnie jak woal gładki wymaga prasowania. Zaleca się, aby temperatura prasowania wynosiła około 30°C.


Organza

Firany z organzy są równie popularne jak firany tiulowe. Bardzo dobrze przepuszczają światło i znakomicie komponują się z wnętrzem. Podobnie jak firany z woalu występują w dwóch wariantach. Firany z organzy gładkiej, które trzeba prasować oraz firany z organzy kreszowanej, które można powiesić bez prasowania. Ceny firan z organzy różnią się w zależności od rodzaju tkanego materiału. Najdroższy jest oczywiście jedwab, dlatego nadal pozostaje luksusową dekoracją okna.

Firany pokojowe

Firany pokojowe

Batyst

Główną zaletą firan wykonanych z batystu jest ich łatwy sposób pielęgnacji. Wymaga on znacznie mniej zaangażowania niż w powyższych przypadkach. Ponadto batyst jest tkaniną lekką, którego faktura może być cienka bądź gruba. W zależności od składu i koloru w różnym stopniu przepuszcza światło.

Markizeta

Jest to siatka z włókien poliestrowych. Jej oczka mogą mieć różne rozmiary. W zależności od rozmiaru może osiągać różną trwałość. Nadaje się do produkcji firan jak i zasłon. Ma swoich zwolenników ze względu na brak konieczności prasowania.

Len

Bardzo często firany lniane kojarzą się z rozwiązaniem, które zaciemnia wnętrze. Jednak obecnie ze względu na znacznie delikatniejszą tzw. siateczkę splotu możemy uzyskać efekt zupełnie przeciwny. Ponadto należy zaznaczyć, że jest to materiał naturalny, który dobrze harmonizuje się z wnętrzami.

Pomimo tych zalet znacznie częściej decydujemy się na tkaniny lnopodobne. Wynika to z ich braku podatności na gniecenie się. Dzięki temu otrzymujemy bardzo zbliżony efekt do firan lnianych, ale oszczędzamy czas po wypraniu.

Firany i zasłony

Firany i zasłony

Kolory i wzory


Podejmując się kupna firany z pewnością nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do materiałów i tkanin. W zależności od pomieszczenia wybrać możemy różne kolory i wzory. Z pewnością nie zawiesimy takiej samej firany w kuchni, co w sypialni czy w salonie. Dzięki szerokiej gamie rozwiązań mamy możliwość dokonania wyboru zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia i własnymi upodobaniami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz