- 1/3
- Następne
Rolety w oknach są wygodną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Tak, jak one służą do regulowania dostępu światła do pomieszczeń, a wieczorami i nocą pilnują prywatności mieszkańców pomieszczeń, w których są zamocowane. Na rynku jest ogromny wybór rolet zarówno pod względem różnych rodzajów, jak materiału i wzornictwa. Każdy ma szansę na znalezienie tych optymalnych do swojego wnętrza. W tym artykule znajdą Państwo kilka podstawowych wskazówek, co do asortymentu rolet okiennych, które ułatwią często trudny wybór pośród wielu propozycji.
Rodzaje rolet
Do najpopularniejszych typów rolet okiennych zalicza się:
• rolety zwijane – inaczej nazywane ekranowymi. To chyba najbardziej znane i używane rodzaje. Nakręca się je na specjalną rolkę dzięki silnikowi elektrycznemu (lub ręcznie), który połączony jest z łańcuszkiem, paskiem lub sznurkiem. Są bardzo funkcjonalne i można je montować właściwie w każdym wnętrzu. Te rolety bywają wersjach:
- niezabudowane - wolnowiszące – utrzymują się na rolce zamontowanej w górnej części futryny okna lub tuż nad nim.
- zabudowane - kasetowe - są osadzone w prowadnicach, dzięki czemu opuszczają się dokładnie pionowo i nie poruszają się np. pod wpływem wiatru. Przylegają ściśle do ramy okiennej.
• rolety rzymskie – za pomocą prostego mechanizmu, kiedy pociągniemy za sznurek, składają się jakby falami. Wzmacniane są poprzecznymi fiszbinami, dzięki którym układają się równomiernie. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne estetycznie i nieskomplikowane pod względem sposobu funkcjonowania. Najczęściej stosowane są w pomieszczeniach mieszkalnych, a nie użyteczności publicznej.
• rolety austriackie – najbardziej przypominają tradycyjne zasłony. Jednak za pomocą systemu sznurków dają się podnieść, niczym kurtyna na scenie.
• rolety plisowane – wyglądają, jak harmonijka, która rozciąga się i ściąga na całej długości okna. Mogą być w wersji wolnowiszącej lub umocowanej w prowadnicach (okna dachowe).
• rolety dzień-noc – jedna z nowszych form rolet tekstylnych. Są to podwójne rolety wykonywane z pasów materiału, pomiędzy którymi pozostawiono przerwy. Regulacja nimi pozwala uzyskać podobny efekt, jak w żaluzjach, a więc wpuszczać więcej lub mniej światła, a kiedy trzeba całkowicie zasłonić okno.
Rolety
Materiał wykonania
Rolety do okien mogą być produkowane z różnych materiałów. Ze względu na to dzieli się je na:
- tekstylne – powstają z takich materiałów jak, jedwab, jedwab haftowany, bawełna i niemal każda tkanina wykorzystywana do szycia zasłon. czytaj dalej...