- 1/5
- Następne
Okna, to jakby oczy domów i mieszkań. Widać w nich osobowość domowników, zwłaszcza Pani domu, która jest najczęściej osobą odpowiedzialną za wystrój wnętrz. Nie wszyscy przywiązują wagę do aranżacji okien, a szkoda, bo to dzięki nim można wpłynąć w dużej mierze na nastrój i samopoczucie tych, którzy przebywają w danym pomieszczeniu. Okna również dekorują dom na zewnątrz, o czym nie wszyscy zdają sobie sprawę. W artykule wskażemy na kilka elementów mających wpływ na estetykę okien.
Najpopularniejsze elementy dekoracji okien
W naszym kraju najczęściej w oknach widzimy firany i zasłony. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się także kolorowe rolety, a przecież sposobów i materiałów do aranżacji okien jest znacznie więcej. I tak, oprócz wymienionych firan, zasłon i rolet, można wykorzystać żaluzje pionowe lub poziome, wiszące dekoracje stałe lub sezonowe, stojące dekoracje w postaci doniczek lub wazonów z kwiatami, świeczników, lampek oraz wielu innych elementów, które oddają (podkreślają) charakter wnętrza i jego właścicieli (lalki, misie, książki, kolorowe, szklane pojemniki, figurki itp.).
Nie należy, pod żadnym pozorem, przesadzać robiąc z okna i parapetów przypadkowego składowiska różnych przedmiotów. Wszystko, co znajduje się w oknie jest doskonale widoczne i od wewnątrz, i od zewnątrz. Dlatego musi być precyzyjnie dobrane i odpowiednio ustawione, a także regularnie czyszczone.
Jak dekorować firanami i zasłonami?
Zadaniem firan i zasłon jest osłaniać wnętrze od nadmiernego nasłonecznienia, zapewniać poczucie prywatności (uniemożliwiają podglądanie domowników z zewnątrz), no i oczywiście, zdobić okna i całe wnętrza. Do ich wyboru należy podejść z całą starannością. Tu nie powinno być żadnej przypadkowości. Nie kupujmy firan, bo akurat są w promocji albo z tego powodu, że sąsiadka właśnie kupiła sobie takie same.
Co jest ważne przy wyborze firan i zasłon?
- Charakter wnętrza – czyli na przykład to, czy jest to sypialnia małżeńska, sypialnia dziecięca czy sypialnia młodzieżowa, a może pokój dzienny lub salon. Czasem chodzi o kuchnię, przedpokój, korytarz czy łazienkę. W każdym z tych wnętrz należy inaczej spojrzeć na dobór tych elementów.
- Styl pomieszczenia – firany i zasłony lub ich brak musi pasować do całości aranżacji danego wnętrza. Ważne są tu kolor, faktura, upięcie i wszelkie dodatki.
- Strona, na jaką wychodzą okna – inaczej dobiera się je do okien od strony północnej czy zachodniej, a inaczej do południowej i wschodniej.
- Wielkość i kształt okien – nie powinno się na przykład ciężkich i ciemnych zasłon umieszczać w małych i słabo oświetlonych oknach. Przy większych oknach mamy już swobodę. Można do nich dobierać właściwie wszelkie firany i zasłony, ale zawsze tak, by pasowały do siebie nawzajem i do całego wnętrza.
- Komfort związany z zasłanianie i odsłanianiem, a także zdejmowaniem i wieszaniem – niektóre zasłony i sposób ich udrapowania może sprawiać sporo problemów z ‘obsługą’. Dlatego lepiej przemyśleć tę kwestię, aby potem nie mieć powodów do irytacji.
Firana i zasłona stylem dopasowana do stylu wnętrza
Rolety w roli głównej
Rolety wykorzystywano już w starożytności, ale swój prawdziwy renesans przeżywają w naszych czasach. Nic dziwnego. Prostota, wygoda, elegancja i bogaty wybór w sklepach, sprawiają, że coraz chętniej wybieramy je zamiast tradycyjnych zasłon. czytaj dalej...