Parapety klinkierowe

Jesteś tutaj:

Parapety klinkierowe

3,3/5 (8 ocen)

Szukając materiału na parapet wcale nie trzeba się od razu decydować na popularne parapety kamienne. Ciekawym  i wartym uwagi rozwiązaniem są parapety klinkierowe. I chociaż są stworzone z łączonych klinkierowych kształtek w żadnym wypadku nie przyczynia się to do obniżenia walorów jakie reprezentują.


Zainteresowanie klinkierem


Klinkier jest tworzywem reprezentującym sporą ilość zalet. Dlatego też jest powszechnie stosowany w budownictwie. Powstaje on na skutek wypalenia glin w wysokiej temperaturze. W związku z tym należy do grupy tworzyw ceramicznych, podobnie jak popularne wyroby do ścian czy stropów.

Klinkier znajduje się w grupie wyrobów ceramicznych, które charakteryzują się przede wszystkim spieczoną strukturą. Jego nasiąkliwość wynosi 12%. Do tego rodzaju wyrobów ceramicznych zaliczyć można także kamionkę.


Płytki klinkierowe


Jak już wcześniej wspomniano klinkier można wykorzystać do stworzenia parapetu. Jednak musi być on wcześniej w odpowiedni sposób wytworzony i obrobiony. Nadanie określonej formy klinkierowi, czyli ukształtowanie płytki jest podstawą podjętego przedsięwzięcia.

Klinkier wypalać można dwiema metodami: na mokro lub  sucho w specjalnym piecu. W przypadku płytek klinkierowych producenci wykorzystują metodę na mokro, a więc technologię ciągnioną. Płytki klinkierowe charakteryzują się wysokim parametrami technicznymi. Są odporne na mróz czy ścieranie. W związku z tym mogą być wykorzystane jako elementy parapetów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Klinkierowa płytka jest również inwestycją w dużą wytrzymałość na korozję biologiczną.

Wytworzenie oraz obróbka klinkieru nie sprawiają zazwyczaj zbyt dużych problemów dla producentów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku montażu klinkierowych płytek.

Płytki wykonane z klinkieru mogą mieć różne wymiary. Ważne jest zatem, aby dopasować wymiar płytki do tworzonego parapetu.


Na rynku ceramicznym producenci oferują zazwyczaj następujące wymiary:

- 100 × 200 × 13 mm;
- 245 × 135 × 13 mm.

Płytki klinkierowe są wykonywane przeważnie jako gładkie. Gama kolorystyczna jest przyjazna dla oka i doskonale może komponować się z pozostałymi elementami naszego domu. Przeważnie decydujemy się na wykonanie parapetów klinkierowych w kolorze brązowym lub piaskowym. Popularne są także odcienie czerwieni.

Ceny płytek klinkierowych wahają się zazwyczaj w granicach 3÷4 zł. Są więc korzystnym rozwiązaniem pod względem cenowym. Różnice cenowe wynikają przede wszystkim z wymiarów płytek oraz ich rodzaju. Kryterium może stanowić również kolor płytki oraz jej sposób odbijania światła.


Zadania parapetów


Materiał, z którego wykonane są parapety musi być dostosowany do przyszłego przeznaczenia zewnętrznego i wewnętrznego. Należy zatem zadbać, aby był odporny na czynniki atmosferyczne takie jak: deszcz, śnieg czy mróz i wykazywał stosunkowo małą nasiąkliwość. Ważne jest także, aby parapet reprezentował odpowiednią nośność. W związku z tym trzeba dokonać wyboru, który umożliwi osiągnięcie każdej z wymaganych cech.

Klinkier jest odpowiedni, ponieważ spełnia szereg powyższych wymagań, a równocześnie nie obniża walorów wizualnych. Rola parapetów jest znacząca przy zewnętrznym odprowadzaniu wody i wewnętrznej ucieczce ciepłego powietrza wokół ościeżnicy okiennej. Płytki klinkierowe są więc odpowiedzią na tego typu oczekiwania.

Klinkier

Klinkier

Rodzaje parapetów klinkierowych


Zróżnicowanie parapetów wykonanych z klinkieru opiera się przede wszystkim na formie dostępnych kształtek. W zależności od własnej koncepcji projektu lub wymiany parapetów zewnętrznych / wewnętrznych  mamy możliwość dokonania wyboru w tym zakresie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz