Parapety klinkierowe

Jesteś tutaj:

Parapety klinkierowe

3,3/5 (8 ocen)

Typ prosty

Nazwa prostego typu płytki klinkierowej wywodzi się z jej płaskiego profilu. Pochylenie parapetów zewnętrznych wymaga jednak pochylenia pomimo prostego kształtu płytki. Nachylenie powinno wynosić minimum 5°. Jest to ważne, ponieważ spływająca po parapecie zewnętrznym woda nie może niszczyć elewacji. W przypadku wyboru płaskich profili płytki istotne jest również zapewnienie dodatkowych centymetrów. Parapet wykonany z płytek klinkierowych płaskich powinien być około 4 cm szerszy od ościeżnicy.

Typ S

Różnica w porównaniu z płaskim typem polega na nadaniu płytce klinkierowej innego kształtu. Chodzi tutaj o kształt kapinosa, który przypomina literę S. Profil o kształcie typu S wymaga również dodatkowych centymetrów szerokości. Zazwyczaj jest to około 5 cm.


Zagadnienia montażowe


Zarówno przy montażu parapetów klinkierowych typu prostego jak i typu S wykorzystuje się te same rodzaje klejów. Przeważnie są to kleje do glazury, terakoty lub na zaprawie cementowej. Powinny być odporne na mróz, kwasy oraz wytrzymałe na nacisk. Klej i fuga mają zazwyczaj kolor jasnoszary.

Istnieje także możliwość oferowana przez producentów, jaką jest wykonanie gotowej formy parapetów. Na zamówienie sklejane są gotowe parapety, czyli nie musimy już sami zabierać się za układanie klinkierowych płytek. Montaż może być w związku z tym mniej czasochłonny i złożony.

Parapety klinkierowe – matowe czy szkliwione – z pewnością nie wyjdą z mody.

A ponadto, że spełniają należyte wymogi nadają szyku i elegancji zarówno wewnętrznej  jak i zewnętrznej odsłonie naszego domu.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz