Fuga do płytek - dobór, rodzaje i czyszczenie

Jesteś tutaj:

Fuga do płytek - dobór, rodzaje i czyszczenie

3,5/5 (18 ocen)

Fugowanie, czyli spoinowanie, jest bardzo ważnym etapem mocowania płytek. Źle dobrane lub źle położone fugi mogą zepsuć cały wypracowany efekt. Z drugiej strony odpowiednio wkomponowana gatunkowo, jak i kolorystycznie fuga podkreśli piękno płytek oraz ułatwi ich konserwację. Dlatego nie należy bagatelizować wyboru fug oraz samego procesu spoinowania.

Chcemy Państwu zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii w tej sprawie.


Jak dobrać fugi


Dobierając fugi należy wziąć pod uwagę nie tylko kolor płytek, ale również ich wielkość oraz miejsce, w jakim mają się znaleźć. Na ich trwałość wpływ mają temperatura, wilgotność, podatność na uderzenia, a także sposób ich czyszczenia. Oto kilka konkretnych zasad stosowanych przy wyborze fug:

- Kolorystyka – spoiny oferowane są w szerokiej gamie barw i z łatwością można zrealizować własny projekt. Najczęściej jednak wybierane są te o neutralnych kolorach: beżu i szarości. Trzeba więc wcześniej mieć koncepcję, czy spoiny mają wtapiać się w kolorystykę płytek, czy raczej kontrastować z nimi.

- Materiał – pod tym względem należy koniecznie wybrać takie fugi, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu w danym miejscu. Inne parametry wymagane są w łazienkach, gdzie jest wilgotno i ciepło, inne w kuchni, inne na podłogę, pod którą schowane jest ogrzewanie, a jeszcze inne na balkonie czy tarasie.

- Wielkość – szczeliny powinny zawsze być proporcjonalnie dobrane do wielkości płytek.

 

Fugowanie płytek
Fugowanie płytek

Rodzaje spoin

 

Na rynku znaleźć można różnego typu zaprawy. Dobierając je należy zawsze brać pod uwagę przede wszystkim rodzaj płytek, jakie będą łączyć oraz miejsce, gdzie będą kładzione.

Fugi cementowe – stosowane do spoinowania niewielkich płytek ceramicznych i kamiennych układanych najczęściej na ścianach. Nie nadają się na miejsca narożne oraz tam, gdzie będą musiały być często myte środkami chemicznymi. Dostępne są w różnych kolorach.

Fugi cementowe uelastycznione – ich właściwości sprawiają, że uznawane są za najbardziej uniwersalne pod względem zastosowania. Świetnie sprawdzają się wypełniając cienkie i grube szczeliny, łącząc płytki ceramiczne i kamienne, wewnątrz budynku i na zewnątrz. Dobrze układają się na podłożach odkształcalnych i na podłogach podgrzewanych oraz na cokołach, balkonach i tarasach. Także dostępne są w szerokiej gamie barw.

Fugi cementowo-epoksydowe – wykorzystywane są do nieporowatych płytek ceramicznych narażonych na trudne warunki eksploatacyjne (natrysk, basen itp.). Dobrze spoinują zarówno płytki na ścianie, jak i na podłodze wewnątrz i na zewnątrz budynków. Kiedy stwardnieją, okazują się bardzo odporne naścieranie, więc sprawdzają się w miejscach ruchliwych (korytarze, hole, wiatrołapy, garaże). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz