Basen ogrodowy, przydomowy - jaki wybrać?

Jesteś tutaj:

Basen ogrodowy, przydomowy - jaki wybrać?

3,3/5 (55 ocen)

Bez wątpienia utożsamia się go z przejawem luksusu. Stanowi źródło wypoczynku, a także urozmaica spotkania towarzyskie. Mowa oczywiście o basenie ogrodowym. Czy warto zainwestować w basen ogrodowy?Basen prefabrykowanyZazwyczaj decyzja o basenie ogrodowym wiąże się z kupnem prefabrykowanej niecki. Jest ona gotowym rozwiązaniem, zagłębia się ją bezpośrednio w gruncie.

Prefabrykowane niecki cieszą się popularnością wykorzystania ze względu na szybkie wykonawstwo. Jednak nie wszystkie niecki nadadzą się do Twojego ogrodu. Przede wszystkim chodzi tutaj o głębokość prefabrykowanej niecki basenowej. Nie powinna ona bowiem przekraczać poziomu zwierciadła wody gruntowej. Stąd przed budową basenu niezbędne okazuje się wykonanie badań mających na celu ustalenie poziomu zwierciadła wody gruntowej.

Basen prefabrykowany nie wiąże się oczywiście z jednym rozwiązaniem materiałowym. Najczęściej w chwili obecnej zwraca się uwagę na cztery podstawowe materiały:
 

  • stal,
  • aluminium,
  • polipropylen,
  • żywica poliestrowa.


Basen monolitycznyTrwałości basenu prefabrykowanego nie powinno się utożsamiać z trwałością basenu murowanego. Baseny murowane uchodzą bowiem w praktyce jako baseny najtrwalsze. Oczywiście przyczynia się do tego konstrukcja monolityczno-żelbetowa.

Równocześnie to właśnie ta konstrukcja sprawia, że system budowy takiego basenu jest znacznie bardziej trudny i pracochłonny. Baseny prefabrykowane są znacznie łatwiejsze w wykonawstwie. Poza tym są one stosunkowo tańsze, do czego przyczynia się nakład prac wykonawczych.

Baseny monolityczne bardzo często wykonywane są także jako baseny wewnętrzne. Wykończenie basenów monolitycznych stanowi zazwyczaj glazura, dzięki czemu są eleganckie i ładnie się prezentują.

Mały basen ogrodowy

Mały basen ogrodowy
 

Basen składanyJeżeli nie dysponujesz stosunkowo dużymi finansami to również możesz sobie pozwolić na basen w ogrodzie. Basen ogrodowy jest dostępny także w wersjach składanych.

To właśnie baseny składane dominują w polskich ogrodach. Można kupić je w hipermarketach. Zasadniczo można zdecydować się na:
 

  • basen rozporowy,
  • basen stelażowy.


W praktyce trwalszymi basenami okazują się przeważnie baseny stelażowe. Jednak zarówno baseny rozporowe jak i stelażowe charakteryzują się dwiema podstawowymi zaletami:
 

  • są przenośne,
  • ich montaż można przeprowadzić szybko i sprawnie.


Oprócz tego istotna jest także sama cena basenu. Warto zaznaczyć, że górną granicą jest około 3000 zł. Dlatego też to właśnie cena przyczynia się do inwestycji w basen składany.Zadaszenie?Decyzja o basenie prefabrykowanym lub monolitycznym wiąże się ściśle z decyzją o zadaszeniu basenu. Podstawowym pytaniem jest: czy warto? czytaj dalej...

Koniecznie zobacz