Wiadra ogrodnicze - na jakie się zdecydować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Wiadra ogrodnicze - na jakie się zdecydować? Zobacz!

3,3/5 (3 ocen)
Aby móc cieszyć się widokiem pięknych roślin należy uprzednio zatroszczyć się w odpowiedni sposób o ogród. Wymaga to jednak systematycznej pielęgnacji i doglądania, a także licznych prac porządkowych, które niejednokrotnie pochłaniają dużo czasu i energii. O celowości takiej pracy nie trzeba chyba jednak nikogo przekonywać – radość i duma z zadbanego ogrodu, którego zazdroszczą nam sąsiedzi jest największą nagrodą. Aby jednak cieszyć się takim stanem, potrzebujemy licznych przyrządów, które pomogą nam doprowadzić wszystko do ładu. Jednym z nich jest wiadro – naczynie, którego bez wątpienia nie trzeba nikomu przedstawiać, a które obecne jest w obrębie naszych gospodarstw domowych od zarania dziejów. Dzięki niemu możemy dostarczyć niezbędnej wody roślinom, a także wykonać szereg innych czynności. Czym powinno charakteryzować się dobre wiadro i na jakie powinniśmy się zdecydować? 
 

Rodzaje wiader 

 
Budowa wiadra jest bardzo prosta i poszczególne egzemplarze dostępne na rynku nie różnią się od siebie diametralnie. W pierwszej kolejności możemy dokonać ich podziału, ze względu na kształt. Wyróżniamy najpopularniejsze wiadra okrągłe, a także kwadratowe oraz prostokątne. Te ostatnie sprawdzają się zwłaszcza w pracach remontowo-budowlanych. Nie bez znaczenia jest również tworzywo użyte do ich produkcji. Tutaj sprzedawcy proponują nam produkty blaszane, plastikowe, metalowe, ocynkowane. Materiał, jakiego użyto determinuje ich dalsze zastosowanie. Jest to istotne w szczególności jeśli chodzi o wiadra używane podczas prac budowlanych, gdyż poszczególne surowce mogą być nieodpowiednie do przechowywania i  przenoszenia na przykład zapraw. W tym celu stosuje się również pokrywki, które mają chronić zawartość przed dostępem wilgoci, powietrza itp. Powinno być ono również odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych jeśli wykorzystujemy je w głównej mierze na zewnątrz. Wielkość i pojemność to również cechy, które sprawiają, że dysproporcje pomiędzy produktami dostrzeżemy od razu. Standardowe wiadra mają pojemność od 10 do 15 litrów, znajdziemy jednak zarówno mniejsze jak i większe, w zależności od potrzeb. Ponadto każdy egzemplarz wyposażony jest w rączkę, która pomaga w przetransportowaniu z miejsca na miejsce. Niektóre posiadają wewnątrz specjalną miarkę, która pozwala oszacować ilość znajdującej się w środku zawartości. Wiele wiader jest również ozdobionych specjalnymi wzorami, motywami lub napisami na zewnętrznej stronie.
 

Funkcja wiadra 

 
Podstawową funkcją wiadra, która bez wątpienia każdemu przychodzi w pierwszej chwili do głowy jest magazynowanie i transport substancji ciekłych. Pozwala to na dostarczenie wody w miejsca, które ze względu na dużą odległość od źródła nie mają do niej dostępu. Możemy posłużyć się nią zamiast konewki i podlać roślinki w najodleglejszych zakamarkach ogrodu. Wiadro jest również przydatne podczas mycia samochodu. Za jego pomocą dokładnie wyszorujemy auto. Oprócz cieczy możliwy jest również transport materiałów sypkich. Sprawdza się to np. na wsi w procesie karmienia zwierząt, lub przy pracach remontowych. Wiadro może nam również posłużyć jako kosz na śmieci, ze względu na zbliżone kształty. Nałożenie na nie worka na śmieci lub reklamówki sprawi, że zyskamy dodatkowe miejsce do składowania odpadów. O jego zaletach wie również każdy, kto przeprowadza prace porządkowe w swoim domu. Obecność tego produktu ułatwia m.in. mycie podłogi, czy sprzątanie. Jest to także idealna zabawka dla najmłodszych. Każdy z nas pamięta z pewnością stawianie babek z piasku. Zaopatrzenie się w niewielkie wiaderko o małej pojemności z pewnością sprawi wiele radości dzieciom. Mniejsze, plastikowe egzemplarze bywają również używane podczas grzybobrania, jako miejsce w którym lądują znalezione okazy. Tak naprawdę jego zastosowanie jest bardzo szerokie, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 
 

Podsumowanie 

 
Wiadro jest znanym od wieków, przydatnym akcesorium mającym szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je zarówno w pracach ogrodowych, jak i wokół domu, na budowie czy też podczas remontu. Głównym kryterium podziału jest jego rozmiar oraz rodzaj materiału użytego do produkcji. Najczęściej spotykanymi egzemplarzami są te o pojemność 10-15 l, lecz w razie potrzeby istnieje możliwość zaopatrzenia się w większe lub mniejsze.  Aby produkt był solidny i posłużył nam przez dłuższy czas, będziemy potrzebowali trwalszych tworzyw. Poszczególne wiadra mogą być dedykowane konkretnym czynnościom, spotkamy m.in. wiadra ogrodnicze, budowlane itp. Zakup wiadra nie powinien być dla nikogo wydatkiem krępującym przyszłe ruchy, a zalety płynące z jego posiadania – ze względu na uniwersalny charakter – będą z pewnością dostrzegalne. 

Koniecznie zobacz