Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać kojec dla naszego psa

Jesteś tutaj:

Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać kojec dla naszego psa

3,4/5 (566 ocen)

Wbrew pozorom kojec dla psa nie jest wyłącznie ograniczeniem dla czworonoga. Pełni on funkcje, które przyczyniają się do zainteresowania tego typu konstrukcjami. Niewątpliwą zaletą jego jest możliwość samodzielnej budowy.


Rola kojców


Początkowo o kojcach nie krążyły pozytywne opinie. Wynikało z faktu, że niewielka konstrukcja znacznie skracała zarówno sam wybieg psa jak i możliwość zapewnienia mu zabawy. Z tego względu przyjaciele czworonogów sprzeciwiali się tym rozwiązaniom. Jeżeli jednak budowa kojca dla psa będzie wiązała się z głębszą analizą jego potrzeb to z pewnością przyniesie wiele korzyści.


Zalety kojca:

  • zapewnienie psu schronienia podczas deszczu czy intensywnego upału
  • możliwość przechowywania środków do pielęgnacji psa
  • możliwość utrzymania psa w czystości
  • przydatność w zagospodarowaniu schronisk
  • zabezpieczenie gości przed agresywnymi czworonogami


Miejsce i wielkość


Przemyślana lokalizacja i wielkość kojca będą znacząco oddziaływały na komfort Twojego psa. Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzęcia to jedna z podstawowych wytycznych podczas poszukiwań właściwego miejsca. W związku z tym nie należy lokalizować kojca w bezpośrednim narażeniu na promieniowanie słoneczne. Warto tak go usytuować, aby przebywający w kojcu pies również w czasie upału miał możliwość schronienia się w cieniu. Propozycją są zatem kojce otwarte w otoczeniu drzew lub konstrukcje częściowo zadaszone, dzięki którym upały będą bardziej znośne. Całkowite odizolowanie psa od otoczenia z pewnością nie przyniesie pożądanych rezultatów. Zaleca się zatem wybór takiego miejsca, które będzie widoczne, a równocześnie pozwoli psu na spokojny odpoczynek. Takie usytuowanie będzie również korzystne dla karmiących psa.

Wielkość konstrukcji należy odpowiednio dopasować do wielkości czworonoga. Zbyt mały kojec będzie stanowił ograniczenie, o czym wspomniano już na samym początku. Nie należy takiej samej wielkości kojca budować dla szczeniaka i dorosłego psa. W przypadku szczeniaków można pomyśleć o zakupie lekkich, przenośnych kojców o niewielkich wymiarach. Konstruując kojec dla psów hodowlanych trzeba uwzględnić minimalne wymogi odnośnie powierzchni podłogi w kojcu. Zestawiono je w poniżej.

  • Psu o masie ciała do 6 kg należy zapewnić co najmniej 0,5 m2 podłogi
  • Psu o masie ciała do 10 kg należy zapewnić co najmniej 0,7 m2 podłogi
  • Psu o masie ciała do 20 kg należy zapewnić co najmniej 1,2 m2 podłogi
  • Psu o masie ciała do 30 kg należy zapewnić co najmniej 1,7 m2 podłogi
  • Psu o masie ciała powyżej  30 kg należy zapewnić co najmniej 2,0 m2 podłogi


Elementy konstrukcji


Podłoga

Brak zadaszenia i niewykonanie podłogi w kojcu to jedna z najczęstszych przyczyn brzydkich zapachów oraz niestetycznego postrzegania konstrukcji. W związku z tym po wytyczeniu granic miejsca przeznaczonego na kojec dla psa należy wykonać podłogę.  Przydadzą się krawędziaki, do których będzie można przymocować deski. Można wykorzystać krawędziaki 50 x 100 mm oraz deski 200 x 20 mm. Konstrukcja nie będzie trwale połączona z gruntem, a zatem nie będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Drewniana podłoga w kojcu niesie za sobą szereg zalet. Odpowiednio zaimpregnowana nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czworonogów.

Wybierając podłogę betonową z pewnością nieco łatwiej zadbać o czystość, aczkolwiek należy pamiętać, że beton jest zimniejszą propozycją. Wymagane jest wykonanie niewielkiego spadku tak, aby w kojcu nie utrzymywała się woda po deszczu czy myciu.

Ogrodzenie

Wysokość standardowego ogrodzenia kojca wynosi 180 cm. Typowy obrys kojca charakteryzują ściany proste, aczkolwiek nie wyklucza się możliwości zaplanowania ścian skośnych. Zarówno wymiary jak i samo ogrodzenie kojca powinno już na etapie planowania uwzględniać system zadaszenia.

Jako ogrodzenie popularnie wykorzystuje się siatki plecione, zgrzewane lub formy panelowe. Aby bariera była w pełni stabilna na samym początku należy wykonać niewielkie, betonowe fundamenty. W przypadku zestawów ogrodzeniowych producenci troszczą się o nieskomplikowany montaż – dołączają druty naciągowe, napinacze czy śruby. W zaplanowanych rogach kojca dla psa montuje się słupki naciągowe i podporowe (w przypadku większych kojców również słupki pośrednie). Za pomocą specjalnych klipsów siatkę zaczepia się do słupków i napina do uzyskania gładkiej powierzchni. Metalowa siatka jest najchętniej wybierana. Wynika to z jej wytrzymałości. Trzeba pamiętać, że należy tak osadzić ogrodzenie, aby pies nie mógł przejść pod spodem kojca. Ponadto projektując drzwi należy wykonać je tak, aby otwierały się do wewnątrz, co zapewni bezpieczny kontakt z psem.

Zadaszenie

Konstrukcję przygotowaną do położenia pokrycia dachowego można wykonać z ceowników, tworzących tzw. poprzeczki (np. ceowniki 60 x 30). Zamiast nich wykorzystuje się również drewno, ale zazwyczaj w połączeniu z kojcami wykonanymi z tego samego materiału. Ocynkowane profile umożliwiają zamocowanie dachowej blachy, natomiast konstrukcje drewniane przeważnie uzupełnia się pokryciami bitumicznymi.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz