Jak zrobić ławkę ogrodową? Kilka praktycznych wskazówek

Jesteś tutaj:

Jak zrobić ławkę ogrodową? Kilka praktycznych wskazówek

3,2/5 (141 ocen)

Kreatywne podejście do aranżacji ogrodu niewątpliwie popłaca. Samodzielnie wykonane meble ogrodowe przykuwają uwagę i tworzą indywidualny charakter naturalnego otoczenia. Czy rozpoczęcie od ogrodowej ławki to dobry pomysł?


Drewniane propozycje


Drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym w ogrodzie. Nie znajduje zastosowania wyłącznie przy organizowaniu ognisk. Dzięki stosunkowo prostej obróbce jest powszechnie stosowane do budowy ogrodowych mebli czy wyposażenia placów zabaw. Z tego względu ławka wykonana z drewnianych elementów to na sam początek najlepsza propozycja dla uczącego się majsterkowicza.

Najbardziej wytrzymałymi gatunkami drewna są oczywiście gatunki iglaste – stąd też najczęściej ławki wykonuje się z desek i belek sosnowych bądź świerkowych. Jako uzupełnienie można także wykorzystać inne gatunki drewna, które pozwalają na dodatkowe ozdobienie ławki i podkreślenie jej oryginalnego charakteru. Ponadto krajowe gatunki drewna są znacznie tańsze od drewna egzotycznego. W związku z tym można ławkę zbudować nie tylko szybko, ale i tanio.

Drewniana ławka ogrodowa

Drewniana ławka ogrodowa


O nieskomplikowanej konstrukcji


Najprostsze ławki ogrodowe powstają oczywiście z drewnianych listew. Ich ilość i wymiary powinny odpowiadać projektowanej wielkości ławki. Zakup gotowych listew wymusza przeważnie konieczność ich skrócenia. Aby otrzymać mniejsze elementy drewniane trzeba wykorzystać piłę oraz tarczę węglikową, która umożliwi wygładzenie powierzchni drewnianych elementów.

Po przygotowaniu materiału do budowy drewnianej ogrodowej ławki należy oznaczyć miejsca łączenia – niezbędne okazuje się oczywiście nawiercenie otworów dla śrub, które są powszechnie wykorzystywane w budownictwie drewnianym. Dopiero teraz można przejść do łączenia  poszczególnych elementów.

W celu nadania ławce nieco więcej osobliwego charakteru warto zdecydować się na tzw. ławkę ze znajdującą się z tyłu niej ramą. Tak zaprojektowany szkielet znacznie podwyższy walory estetyczne, a pracy będzie wyłącznie minimalnie więcej. Drewniana rama pozwoli także na rozwój pnącej roślinności. Rozwiązanie z ramą zapewnia większą intymność osobom siedzącym na ławce.

W tego typu propozycjach należy pomyśleć o impregnacji. Wykonuje się ją na końcu i możliwa jest zmiana koloru naturalnego drewna.
 

Co będzie potrzebne?

Ceny

Drewniane listwy

zaczynają się od około 4zł/szt.

Piła ręczna

około 100 zł

Tarcza tnąca

zaczynają się od około 80 zł

Śruby do drewna

około 13zł/1kg

Impregnat do drewna

około 9zł/1l


Kolorowa ławka w ogrodzie

Kolorowa ławka w ogrodzie

 

Wykonana z palet


Szukając ciekawych pomysłów można natknąć się na ławki zrobione z drewnianych palet. Ich wykonanie jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.

Potrzebna będzie jedna paleta i cztery drewniane nogi wykonywane przeważnie z belek. Asortyment jest zatem zminimalizowany, ale warto podkreślić że pozwoli na zrobienie ławki z oparciem, wyposażonej w podręczny schowek. Takie ławki są bardzo popularne zarówno w ogrodach jak i w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim (przeważnie pomalowane na biało). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz