Jak zrobić ławkę ogrodową? Kilka praktycznych wskazówek

Jesteś tutaj:

Jak zrobić ławkę ogrodową? Kilka praktycznych wskazówek

3,1/5 (135 ocen)

Podstawową czynnością jest wykonanie siedziska i oparcia ławki – należy przeciąć paletę na dwie części (większą część przeznacza się na siedzisko). Następnie trzeba do siedziska zamontować belki drewniane o przekroju kwadratowym – w tym celu wykorzystuje się zarówno klej jak i kątowniki metalowe. Dwustronne mocowanie jest niezbędne w przypadku tworzenia oparcia. Ławka musi być bowiem stabilna i zapewniać komfort podczas siedzenia.

Warto podkreślić, że doskonałym uzupełnieniem powyższej ławki będzie stół wykonany z drewnianej palety. Zrobione w jednakowym stylu meble ogrodowe nie przyczynią się do powstania chaosu. Zastosowanie palet do budowy mebli jest doskonałą propozycją dla początkujących majsterkowiczów:)
 

Co będzie potrzebne?

Ceny

Paleta drewniana

od około 11zł/szt. do około 40 zł/szt.

Belki drewniane

o przekroju kwadratowym

około 2 zł/szt.

Piła ręczna

około 100 zł

Śrubokręt

około 50 zł

Kątowniki metalowe

od około 1zł/szt.

Łączniki budowlane

Około 4 zł/szt.

Śruby do drewna

Około 13zł/kg

Farba

około 9zł/0,2l

Impregnat do drewna

około 9zł/1l

 

Inne rozwiązania z drewnianych palet:

- stelaż łóżka
- stolik pod telewizor
- biurko
- regał
- półka
- wieszak
- leżak
- podest.


Zdobiona ławka ogrodowa

Zdobiona ławka ogrodowa


Impregnacja, pielęgnacja


Wartą podkreślenia czynnością jest oczywiście zaimpregnowanie drewnianego materiału. W głównej mierze trwałość ławki będzie uzależniona od środka impregnującego. Trzeba podkreślić, że wybór zaimpregnowanego ciśnieniowo materiału także będzie wymagał w późniejszym czasie  dodatkowego zaimpregnowania.

W zakresie pielęgnacji zaleca się dbać o czystość drewnianej ławki, wykorzystując myjki ciśnieniowe. Ponadto należy pamiętać o tym, że słońce może niekorzystnie wpływać na kolor drewna, powodując jego odbarwienie. Zatem warunki atmosferyczne mogą znacznie zmienić wygląd drewnianej ławki.

Mała ławka ogrodowa

Mała ławka ogrodowa


Dodatkowe wyposażenie


Owszem drewniane ławki są  znacznie przytulniejsze od ławek wykonanych z metalu czy z tworzyw sztucznych. Jednak pomimo tego warto jeszcze bardziej zadbać o komfort podczas użytkowania jej. Uzupełnienie drewnianej ławki o zestaw poduch znacznie podwyższy walory estetyczne, a siedzenie na ławce stanie się jeszcze bardziej wygodne.
 

Ławka ogrodowa

Ławka ogrodowa

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz