Jaki drewniany stół ogrodowy wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaki drewniany stół ogrodowy wybrać? Podpowiadamy!

3,5/5 (12 ocen)

Rola stołu jest ważna nie tylko podczas wspólnie spożywanych posiłków w domu, ale i w ogrodzie. Wybór drewnianego stołu do ogrodu powinien zważać zarówno na funkcjonalność jak i estetykę. Na jaki stół najlepiej się zdecydować, aby wybór był w pełni udany?


Zalety i wady


Drewniany stół w ogrodzie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim nie stanowi „elementu obcego”, ale harmonizuje się z otoczeniem ogrodu. Ponadto solidnie wykonany jest trwałą i stabilną konstrukcją, czego nie można przypisać chociażby ogrodowym stołom z tworzyw sztucznych (które pod wpływem wiatru zmieniają swoje położenie). Drewniane stoły są uniwersalną propozycją, ponieważ mogą być ustawione na trawie, kostce brukowej czy płytkach tarasu. Stąd właśnie pojawia się powszechne zainteresowanie stołami ogrodowymi wykonanymi z drewna.

Niestety wybór drewnianego stołu do ogrodu przyczynia się także do powstania kilku ograniczeń. Zmiana miejsca masywnego mebla stanowi niekiedy nie lada wyzwanie. Ponadto należy pamiętać o impregnacji drewna w celu zapewnienia nienagannego wyglądu.

Stół i krzesła ogrodowe z drewna

Stół i krzesła ogrodowe z drewna


Z jakiego drewna?


Wybór gatunku drewna, z którego będzie wykonany stół w dużej mierze decyduje o jego trwałości. Za najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych uważane jest drewno egzotyczne. Jego właściwości wynikają przede wszystkim z zawartości substancji oleistych, dzięki którym podwyższona wilgotność czy wahania temperatury nie stanowią już tak dużego zagrożenia jak w przypadku drewna pochodzenia krajowego.

Jako przykład egzotycznej odmiany można podać drewno teakowe, które jest masywne i trwałe.  Miodowy kolor powoduje, że stoły znajdujące się w ogrodzie znacznie ocieplają i doskonale uzupełniają naturalne otoczenie. Jednak pomimo tylu zalet drewno egzotyczne jest stosunkowo drogie, co dla wielu stanowi nieprzekraczalną barierę finansową.

Oprócz drewna egzotycznego można wybrać również gatunki drewna krajowego, którego ceny nie są już tak wysokie. Wytrzymałym i mocnym przedstawicielem jest tutaj chociażby dąb czy orzech. Poza nimi powszechnie wykorzystuje się także drewno sosnowe lub świerkowe.

Stolik ogrodowy z drewna

Stolik ogrodowy z drewna


W całości drewniany?


Nogi i blaty ogrodowych stołów nie zawsze są drewniane. W praktyce oznacza to zgodę na uzupełnienie drewnianych elementów innymi materiałami.

Z tego względu w ogrodzie pojawiają się stoły, których nogi wykonane są z metalu. Dzięki nim ciężar stołu zostaje znacznie obniżony. W związku z tym przestawienie stołu nie stanowi już tak dużego problemu. Ponadto metalowe, zazwyczaj chromowane nogi przyczyniają się również do zmiany optycznego postrzegania stołu – staje się on lżejszy i można schować go do garażu na czas trwania zimy. Metalowe nogi są przeważnie wykonywane z giętych na zimno profili, a następnie pokrywane warstwami farb proszkowych. Stanowi to zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi.

Ciekawym wariantem jest również wybór stołu drewnianego, którego blat częściowo wykonany jest ze szkła. Takie działanie pozwala na znaczne podwyższenie eleganckiego charakteru ogrodu. Można zdecydować się na szkło przezroczyste lub szybę mleczną. Warto pamiętać, że najlepiej sprawdzi się tutaj tzw. szkło bezpieczne. Jednak ze względu na koszty zakupu takiego stołu znacznie chętniej wybierane są tradycyjne rozwiązania z blatem drewnianym.

Nowoczesny stół ogrodowy

Nowoczesny stół ogrodowy czytaj dalej...

Koniecznie zobacz