Drewno egzotyczne - gatunki, rodzaje i właściwości

Jesteś tutaj:

Drewno egzotyczne - gatunki, rodzaje i właściwości

3,3/5 (133 ocen)

Egzotyczne materiały są kuszącą ofertą przeznaczoną dla Twoich potrzeb. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko Ci, którzy kupują orientalne wyposażenie do swoich mieszkań czy domów. Chodzi również o Tych, którzy decydują się na egzotyczne materiały wykończeniowe. Pośród nich pozycję lidera zajmuje drewno egzotyczne. Przekonaj się o tym!
 

Badi
 

Jednym z przedstawicieli gatunków drewna egzotycznego jest badi. Interesujący wydaje się być jego skład. Dlaczego? Ponieważ zawiera roztwór kauczuku, czyli lateks oraz alkaloidy, czyli związki chemiczne o charakterze zasadowym.

Kolor drewna jest najczęściej żółtopomarańczowy, dzięki czemu jego wykorzystanie w domu wiąże się z ociepleniem wnętrza. Drewno jest rozpierzchło-naczyniowe, a jego włókna są w niewielkim stopniu sfalowane. Oprócz korzystnych cech wizualnych drewno egzotyczne badi charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością na zginanie statyczne oraz dynamiczne. Ponadto korzystna jest również wytrzymałość na zgniecenie.

Zastosowanie tego rodzaju gatunku drewna egzotycznego nie wiąże się jedynie z podłogami, schodami czy meblami. Warto zaznaczyć, że cena za 1 m2 desek podłogowych to około 170 zł. Cena dotyczy półmatowego wykończenia. Popularne jest także jego wykorzystanie badiw formie desek tarasowych, przeznaczonych do budowy płotu czy wykonania elewacji.


Havea
 

Jest drewnem pochodzącym z Azji Płd.-Wsch., ale i Afryki. Jego charakterystyczną cechą jest jasny kolor oraz jednolitość. Chociaż zdarza się, że na wykonanej z niego podłodze mogą wystąpić pasma o ciemniejszym zabarwieniu.

Pomimo tego, że drewno jest twarde to jego obróbka nie przysparza wielu problemów. Zasadniczą wadą drewna typu havea jest możliwość pękania. Głównie stosuje się je do produkcji mebli, boazerii czy płyt wiórowych. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna havea jako podłóg w halach sportowych. Połączenie sztywności i sprężystości drewna jest szczególnie ważne w przypadku podłóg w halach do gry w squash’a. Za m2 desek podłogowych trzeba zapłacić około 190 zł.

Drewno egzotyczne - teak

Drewno egzotyczne - teak

Lapacho
 

Gatunek egzotycznego lapacho znany jest także pod nazwą ipe. Pochodzi z Ameryki Południowej i bardzo często określa się go mianem orzecha brazylijskiego lub diamentowego. Drewno lapacho jest jednym z najbardziej znanych odmian egzotycznych.

Drewno lapacho jest drewnem ciemnym, wytrzymałym, a równocześnie twardym. Na zwrócenie uwagi zasługuje fakt, że wykazuje ono klasę A twardości. Jest odporne nie tylko w kontakcie z wilgocią, ale także z ogniem. Doskonale sprawdza się jako deski tarasowe – narażone na kontakt ze zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi. 1 m2 wraz z wykonaniem może kosztować nawet ponad 400 zł.
 

Bambus
 

Bambus jest twardym materiałem pochodzącym z Chin. Zazwyczaj wymienia się trzy rodzaje drewna bambusowego. Może być ono sklejane horyzontalnie lub wertykalnie lub po prostu skręcane.

Wbrew powszechnym opiniom drewno bambusowe nie ma wyłącznie jasnej, słomkowej barwy. Drewno bambusowe może być także ciemne. Bambus jest wykorzystywane w wielu formach wykończeniowych i wyposażeniowych. Do najważniejszych należą: pokrycia dachowe, panele ścienne, meble oraz oczywiście podłogi. Drewno bambusowe charakteryzuje się znikomymi odkształceniami, dlatego też jest stabilnym materiałem wykończeniowym. Lakierowana deska bambusowa kosztuje około 100 zł (jej długość przekracza 1800 mm).
 

Teak
 

Krajami rodzinnymi są dla teaku Tajlandia oraz Indie. To właśnie tam rosną drzewa, z których później powstaje jakże interesujące pod względem parametrów drewno. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz