Podłoga korkowa - warta uwagi?

Jesteś tutaj:

Podłoga korkowa - warta uwagi?

3,3/5 (30 ocen)

Naturalne podłogi kształtują doskonały mikroklimat domowych wnętrz. Materiał naturalny jest odzwierciedleniem piękna i elegancji. Doskonale sprzedają się zatem podłogi wykonywane z drewna, ale nie tylko. W ostatnim czasie popularnością cieszą się podłogi korkowe, które reprezentują równie dobre właściwości.


Czym charakteryzuje się korek?


W celu przypomnienia: korek jest tkanką dębów korkowych. Mikrokomórki budujące tkankę mają kształt wielościanów, a wolne przestrzenie wypełnione są mieszaniną gazową. Wielu z nas z pewnością kojarzy materiał - jakim jest korek - z winem. I bardzo dobrze, bo już tutaj widać jego niewątpliwą zaletę, a mianowicie elastyczność i nieprzepuszczalność. W związku z tym doskonale nadaje się jako zamknięcie.

Ponadto korek jest materiałem trwałym i ciepłym, a równocześnie nie przyciągającym kurzu. Dzięki wyglądowi, a przede wszystkim swoim właściwościom świetnie sprawdza się w roli materiału podłogowego. Podłogi korkowe są dostępne na rynku w dwóch wariantach – jako panele korkowe oraz parkiet korkowy (czyli korkowe płytki).


Panele korkowe


Zarówno panele korkowe jak i parkiet korkowy mogą być zabezpieczone przed uszkodzeniami w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to zabezpieczenie lakierem poliuretanowym – podłogi tak zabezpieczone kładzione są w domach. Natomiast podłogi pokrywane powłoką winylową nadają się do stosowania w budynkach użyteczności publicznej, gdzie natężenie ruchu jest stosunkowo większe.

Przechodząc jednak do samych paneli należy zaznaczyć, że ich wymiary są uzależnione od producenta. Grubość wynosi zazwyczaj około 11 mm. Podstawę w budowie paneli korkowych stanowi płyta HDF lub popularny rdzeń z włókna drewnianego. Warstwa, którą widzimy po ułożeniu paneli to fornir drewniany lub korek dekoracyjny. Zazwyczaj jej zabezpieczenie stanowi folia.

Podłoga korkowa

Panele korkowe nie są trudne w montażu. Najlepiej wcześniej przygotować podłoże, pozbawiając je zanieczyszczeń oraz nierówności. Zaleca się, aby maksymalne odchylenia na długości 1 m wynosiły 2 mm. Panele łączy się przeważnie na zatrzask, dzięki czemu montaż nie sprawia dodatkowych problemów.

Podłoga wykonana z paneli korkowych jest podłogą ciepłą i doskonale się prezentującą. Bogata gama kolorów i wzorów pozwala dopasować podłogę do pozostałego wyposażenia naszych domowych wnętrz. Efekt końcowy jest zatem wizualnie zbliżony do efektu wizualnego podłogi wykonanej z paneli drewnianych.


Parkiet korkowy


Jak już wcześniej wspomniano parkiet korkowy to nic innego jak korkowe płytki. W tabeli przedstawiamy przykładowe wymiary płytek korkowych.

Tabela zestawiająca przykładowe wymiary płytek korkowych

 

Długość [mm]

Szerokosć [mm]

Grubość [mm]

       Wariant I

390

390

10,5

Wariant II *

600

300

4

       Wariant III

1000

700

1

*najpopularniejsze wymiary płytek korkowych

Płytki korkowe podobnie jak panele korkowe są ekologiczne, wygłuszają pomieszczenia. Są odporne na szkodliwe działanie wilgoci, a równocześnie trudno się palą. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ są typem podłóg antystatycznych.

Co zatem jest zasadniczą różnicą pomiędzy panelami, a płytkami korkowymi? Przede wszystkim chodzi o montaż. Płytki korkowe przykleja się do podłoża. Klejenie rozpoczyna się od środka pomieszczenia. Wytyczną powinien być kierunek padającego światła.

Podłoga z korka

Rodzaje klejów, które stosujemy ograniczają się zazwyczaj do trzech podstawowych typów:

• dyspersyjne z żywicami lateksowymi,
• rozpuszczalnikowe polichloroprenowe,
• dyspersyjne z żywicami akrylowymi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz