Podłoga korkowa - warta uwagi?

Jesteś tutaj:

Podłoga korkowa - warta uwagi?

3,3/5 (30 ocen)

W zależności od tego z jakiego materiału wykonany jest spód płytki korkowej stosujemy odpowiedni rodzaj kleju. Jeżeli spód płytki wykonany jest z naturalnego korka stosuje się pierwsze dwa rodzaje klejów. Jeżeli natomiast spody wykonane są z PCW wykorzystuje się kleje dyspersyjne z żywicami akrylowymi, nakłada się je z jednej strony. Można również zastosować kleje rozpuszczalnikowe polichloroprenowe. Warto wybrać prawidłowy rodzaj kleju, aby montaż został wykonany właściwie, a podłoga była trwała.

Podłoga z korka

Pielęgnacja i konserwacja


Aby podłogi korkowe doskonale się prezentowały w czasie ich eksploatacji niezbędne jest podjęcie kroków pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Warto już od samego początku zadbać o piękno naszej podłogi. Z tego względu zaleca się stosować podkładki filcowe pod meble. Dzięki nim unikniemy możliwych zarysowań. Trzeba także pamiętać, że podłogi korkowe nie powinny być narażone na intensywne nasłonecznienie, ponieważ pod wpływem działania promieni słonecznych korkowa podłoga może zmienić kolor.

Do mycia podłóg zaleca się stosować wodę oraz środki przeznaczone do podłóg korkowych. W celu konserwacji podłóg korkowych wykorzystuje się specjalne płyny. Podłogi lakierowane co około 5 lat powinny mieć nakładany nowy lakier, po uprzednim usunięciu starego lakieru.


Korkowa podłoga jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Wnętrza przestają być zimne, a nabierają przytulnego charakteru. Korek jest materiałem naturalnym, dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i tradycyjnych. Szereg zalet przyczynia się do pozytywnego odbioru tego typu podłóg.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz