Układanie parkietu - zadanie dla dokładnych i cierpliwych

Jesteś tutaj:

Układanie parkietu - zadanie dla dokładnych i cierpliwych

3,5/5 (87 ocen)

Parkiet z drewna jest rodzajem podłogi znanym od wieków. Obecnie przeżywamy wyraźny powrót jego popularności. Mimo obecności na rynku bardzo wygodnych w układaniu i eksploatacji paneli, parkiet zyskuje kolejnych zwolenników. Wpływa na to wyjątkowa atrakcyjność tych małych klepek, z których można układać przepiękne i trwałe podłogi. Taka podłoga nie tylko wygląda efektownie, ale jest przyjazna dla domowników. Można po niej chodzić boso, a kontakt z naturalnym drewnem jest dla ciała bardzo miłym odczuciem. Poniżej przybliżymy Państwu, na czym polega proces układania parkietu.


Przed układaniem parkietu


Zanim zacznie się układać parkiet, trzeba wszystko dobrze rozplanować oraz wykonać kilka ważnych czynności. Oto, co należy wcześniej zrobić:

- wynieść z pomieszczenia wszelkie meble i przedmioty,

- uprzątnąć podłoże,

- wyrównać podłoże – wszelkie pęknięcia i rysy uzupełnia się żywicami epoksydowymi,

- zagruntować podłoże środkami gruntującymi – dla lepszego przyklejania się parkietu,

- ocenić jego aktualną temperaturę i wilgotność,

- określić wilgotność desek (nie może być większa od 9%),

- przygotować niezbędne materiały.

Układanie parkietu

Układanie parkietu

Etapy układania parkietu


Warunki zewnętrzne - układanie elementów parkietu można rozpocząć dopiero po dokładnym przygotowaniu pomieszczenia i podłoża. Należy dopilnować, by temperatura nie była niższa od 15˚C, a wilgotność nie większa od 70%. We wnętrzu powinna być dobra wentylacja, co zapobiega powstawaniu szpar i uszkodzeniom i deformacjom powierzchni ułożonego już parkietu.

Wzór – parkiet daje wiele możliwości. Jest niczym układanka podłużnych pikseli lub puzzli. Najpopularniejszymi wzorami w naszym regionie jest jodełka (pojedyncza, podwójna, potrójna), karo, kwadraty, cegiełka, pasy. Zazwyczaj układanie całości zaczyna się od rogu pomieszczenia. Aby wzór ułożony został precyzyjnie i równo, sznurkiem wyznacza się linie pomocnicze, skośne pod kątem 45˚, a dla prostopadłych i równoległych oś pomocniczą wyznacza się w odległości  4 – 5 długości jednej klepki od ściany.

Układanie i mocowanie klepek – parkiet układa się partiami. Na wyznaczonej wcześniej części podłoża nakłada się warstwę kleju rozprowadzając ją ząbkowaną pacą. Każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i dociska, a w razie konieczności dobija drewnianym lub gumowym młotkiem.


Dylatacje – parkiet nie może szczelnie przylegać do ścian pomieszczenia. Wynika to z tego, że drewno pod wpływem zmian w atmosferze (stopnia wilgotności) zmienia swoją objętość. Raz jest szersze, a raz się kurczy. Dylatacja, a więc szczelina powinna mieć szerokość około 1 cm. Ta przestrzeń nie będzie widoczna, gdyż zostanie zasłonięta listwami  przyściennymi.

Cyklinowanie – kiedy cała powierzchnia parkietu w danym wnętrzu zostanie ułożona, a klej wyschnie, należy ją wyrównać. W tym celu nowy parkiet jest cyklinowany. Dzięki temu procesowi uzyskuje się jednolitą płaszczyznę.

Oczyszczenie i szpachlowanie – po cyklinowaniu trzeba będzie podłogę dokładnie odkurzyć i odpylić. Jeśli pojawią się jakieś pęknięcia i szczeliny, należy je zaszpachlować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz