- 1/3
- Następne
Olejowanie (lub lakierowanie) – olej lub lakier zabezpieczają parkiet przed działaniem czynników zewnętrznych. Można zastosować oleje neutralne, które nie zmieniają koloru parkietu lub wybrać takie, które mogą go optycznie postarzyć albo uzyskać wybrane odcienie. Olej rozlewa się na podłodze i stalową, gładką pacą równomiernie rozprowadza po całej powierzchni. Zazwyczaj kładzie się kilka warstw oleju, który wchłaniany jest przez drewno. Jeszcze lepsze efekty uzyskuje się dzięki lakierowaniu parkietu. Różni się ono tym, że wcześniej na powierzchnię podłogi nanosi się specjalny podkład, a dopiero później lakieruje całą podłogę, na której tworzy się charakterystyczna, lśniąca powłoka.
Polerowanie – tę czynność wykonuje się specjalną maszyną, która wyrównuje nierówności i ewentualny nadmiar oleju czy lakieru i sprawia. Efektem jest lśniąca i wzmocniona podłoga.
Układanie parkietu
Sugestie
Ponieważ układanie parkietu oraz jego cyklinowanie i wykańczanie wymaga wyjątkowej staranności i doświadczenia oraz wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, najlepiej jest to zadanie powierzyć fachowcom. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które się tym zajmują, więc i co do ceny za usługi można tu ponegocjować.
Podczas samodzielnego układania podłogi z parkietu, na każdym etapie czyha niebezpieczeństwo popełnienia kardynalnego błędu, który może skutkować poważnymi konsekwencjami: uszkodzeniem klepek, ich wypaczeniem, nierówno ułożonym wzorem itp. W gruncie rzeczy straci się więcej, niż wyniosłoby honorarium dla doświadczonej ekipy parkieciarskiej.
Jeśli chodzi o aktualne ceny za układanie parkietu, to mieszczą się pomiędzy 20 a 100 zł/m². Koszta uzależnione są, oczywiście, od wielkości i kształtu pomieszczenia, stanu podłoża, a przede wszystkim od skomplikowania wybranego wzoru.