Wybieramy parkiet podłogowy

Jesteś tutaj:

Wybieramy parkiet podłogowy

3,3/5 (11 ocen)

Parkiet jest ponadczasowy. Układany od wieków, nie traci nic na popularności. Choć obecnie musi rywalizować z panelami podłogowymi, to jednak pod względem zalet wciąż ma nad nimi przewagę, można ją nazwać historyczno-prestiżową. Parkiet ma ogromne możliwości pod względem dekoracyjnym. Daje się ułożyć w przepiękne wzory. Przy odpowiedniej konserwacji, jego żywotność jest bardzo długa. Zobaczmy, jakimi zaletami zachwyca współczesny parkiet.


Warianty parkietu


Obecnie na rynku znajdziemy następujące rodzaje parkietu:

- Klasyczny – powstaje z litego drewna o grubości do 22 mm. Jego klepki łączone są na pióro i wpust. Pozwala na układanie różnych wzorów. Można go odnawiać wiele razy.

- Lamelowy – klepki nie mają ani pióra, ani wpustu. Powstaje również z litego drewna o grubości do 10 mm. Chętnie wykorzystywany w przypadku  ogrzewania podłogowego.

- Przemysłowy – także z litego drewna o grubości do 22 mm. Cechuje się pionowym układem lameli. Jest bardzo trwały i łatwy w montażu. Poleca się go do pomieszczeń o dużym ruchu.

- Mozaikowy – wykonywany jest z małych elementów z litego drewna o grubości  8 mm, które naklejone są na siatkę lub papier. Elementy parkietu układane są na płytach mozaikowych według rozmaitych wzorów (np. w cegiełkę, szachownicę, jodełkę itp.).

Parkiet

Parkiet

Z jakiego drewna?


Parkiet produkowany jest z twardego drewna, a więc na przykład dębu, buka, klonu lub gatunków egzotycznych. Oprócz gatunku drewna, na właściwości i wygląd parkietu wpływ ma klasa drewna, jakie zostało wykorzystano do jego wytworzenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz