Lakiery do parkietu - zapewniają właściwą pielęgnację

Jesteś tutaj:

Lakiery do parkietu - zapewniają właściwą pielęgnację

3,5/5 (32 ocen)

Piękna i zadbana podłoga to podstawa stylowego wnętrza. Ważny jest zatem nie tylko wybór materiału podłogowego, jego położenie, ale też właściwa pielęgnacja. W związku z tym należy tutaj wspomnieć o lakierach do parkietu.


Kilka słów o parkiecie


Drewniana podłoga nie wychodzi z mody. I choć pojawia się coraz to więcej propozycji nadal najchętniej inwestujemy w drewniane rozwiązanie. Jest ono powszechne ze względu na szereg walorów, które reprezentuje. Chodzi tutaj zarówno o aspekty wizualne jak i późniejsze użytkowanie.

Łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe – to tylko część zalet, które dotyczą podłóg drewnianych. Są one tzw. „rozwiązaniem na lata”. W związku z tym nie odstrasza nawet ich cena. Decydując się na drewniany parkiet z pewnością nie można pominąć lakierowania, które w istotny sposób wpływa na utrzymanie pożądanych cech jakie powinna spełniać podłoga.Co powinien zapewniać lakier?


Niewątpliwie jedną z najważniejszych funkcji lakieru jest zabezpieczenie drewnianego parkietu. Chodzi tutaj o to, aby podłoga nie ulegała zarysowaniom oraz ścieraniu. Ważne jest zatem dokonanie wyboru takiego lakieru, który w pełni ochroni kolor i strukturę naturalnego drewna przed czynnikami mechanicznymi i chemicznymi. Lakier powinien być zatem przyczepny i odporny na działanie wody czy środków czyszczących. Decydując się na polakierowanie naszego parkietu coraz częściej zwracamy także uwagę na ekologię i pozbawienie lakieru zapachu. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z większej świadomości budowania i inwestycji w lepsze pod względem jakości rozwiązania.

Lakierowanie podłogi - parkietu


Rodzaje


Zazwyczaj lakiery do parkietu dzielimy na:

• lakiery rozpuszczalnikowe;

• lakiery, w których rozpuszczona jest woda.

Podziału lakierów dokonujemy zatem w zakresie składników, które zawierają. W zależności od występujących w nich substancji lakiery są zróżnicowane pod względem trwałości i odporności na uszkodzenia. Ważny jest zatem wybór takiego lakieru, który będzie dostosowany do przeznaczenia pomieszczenia.

Zestawienie typowych lakierów do parkietu przedstawiamy w tabeli.
 

Tabela – Rodzaje lakierów do parkietu.

 

Lakier do parkietu

Charakterystyka

Akrylowo - poliuretanowy

· Tego typu lakier dostosowany jest do małego natężenia ruchu.

· Charakteryzuje się krótkim okresem wysychania.

· Może być nakładany wałkami, pędzlami oraz pistoletami.

Alkidowo - uretanowy

· Lakier dostosowany do średniego natężenia ruchu.

· Nie wymaga on stosowania podkładu.

· Pełni rolę ochronno – dekoracyjną.

· Może być stosowany do drewna oraz materiałów drewnopodobnych.

· Bardzo często wykorzystywany przy konserwacji boazerii oraz drewnianych mebli.

Poliuretanowy

· Można stosować go w przypadku dużego natężenia ruchu.

· Jest najbardziej wytrzymały i odporny na oleje / rozpuszczalniki.

· Tego typu lakier może występować w dwóch wariantach: oparty na wodzie lub rozpuszczalnikowy.

· Powszechnie stosowany w przypadku parkietów w halach sportowych czy w korytarzach.

 

Narzędzia


Trzeba pamiętać, że wybór drewna i lakieru to nie wszystko. Nie można zapomnieć również o narzędziach niezbędnych do lakierowania naszego parkietu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wałki. Powinny być one odporne na rozpuszczalniki i wykonane z wełny bądź poliamidu. W przypadku lakierów wodorozcieńczalnych stosuje się nieco inne wałkiwałki sznurkowe. Nie należy oszczędzać na jakości narzędzi, ponieważ skutki źle polakierowanego parkietu z pewnością będą odczuwalne podczas użytkowania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz