Malowanie drewna - cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Malowanie drewna - cenne wskazówki

3/5 (356 ocen)

Choć naturalny wygląd drewna jest dla większości najatrakcyjniejszy, to jednak bardzo często zachodzi konieczność jego pomalowania. Powody bywają różne, ale najczęściej są to chęć zabezpieczenia go przed wpływem szkodliwych czynników, względy estetyczne lub konieczność odnowienia na przykład antycznych mebli czy zabytkowych budynków. W wielu przypadkach można to z powodzeniem wykonać we własnym zakresie, trzeba tylko zapoznać się z najważniejszymi zasadami.


Przygotowanie drewna do pomalowania


Nie dla wszystkich informacja, że drewna nie można pomalować tak bez żadnych wstępnych zabiegów, jest oczywista. Tymczasem fachowcy wiedzą o tym doskonale i warto zapoznać się z ich metodami malowania tego materiału.

Każde drewno, tak to znajdujące się wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, musi przed pomalowaniem zostać odpowiednio wysuszone (wilgotność nie wyższa niż 10%) oraz oczyszczone i oszlifowane. Jak to zrobić? To zależy od stanu konkretnego drewna. I tak płaskie powierzchnie należy oszlifować albo ostrugać, natomiast przedmioty o skomplikowanej strukturze najlepiej potraktować specjalnymi preparatami do usuwania powłok lakierniczych, a dopiero potem wygładzić papierem ściernym lub szlifierką. Czasem w drewnie pojawiają się ubytki. Jeśli są niewielkie, wystarczy uzupełnić je szpachlówką (zazwyczaj akrylową). Większe uszkodzenia maskuje się precyzyjnie dopasowanymi wstawkami z fragmentów drewna.Jak malować drewno?


Na wstępie chcemy uświadomić Państwu, że raczej nigdy malując drewno nie poprzestaje się na jednej tylko warstwie. Aby efekt był zadowalający i trwały, maluje się je nawet kilka razy. Na oczyszczone, oszlifowane, surowe dobrze jest najpierw nałożyć lakier lub farbę rozcieńczalnikową. Dopiero kolejne warstwy, w zależności od oczekiwanego efektu, tworzy się z wybranej farby, która nakłada się pędzlem, wałkiem albo pistoletem natryskowym.

Używając do malowania pędzla lub wałka należy pamiętać, by robić to wzdłuż włókien drewna i równomiernie rozprowadzać farbę (lakier). Kiedy robimy to na pionowych powierzchniach, dobrze jest zastosować materiały o właściwościach tiksotropowych, a więc uniemożliwiających spływanie świeżej farby i powstania mało estetycznych zacieków.

Malowanie drewna

Malowanie drewna


Malowanie nowego drewna we wnętrzach


Elementy drewniane znajdujące się w pomieszczeniach nie potrzebują wielkiego zabezpieczenia. Nie zagrażają im czynniki atmosferyczne, mniejsza jest także możliwość zniszczenia przez wilgoć, grzyby czy inne szkodniki. Dlatego taką powierzchnię wystarczy oczyścić, potem nałożyć warstwę lakierobejcy rozcieńczalnikowej bezbarwnej lub kolorowej, a kiedy wyschnie pomalować bezbarwnym lakierem nawierzchniowym.

Osobom, które decydują się na pomalowanie drewna kryjącą farbą, trzeba przypomnieć lub uzmysłowić, że utworzy ona na nim szczelną powłokę. W konsekwencji trudno będzie rozpoznać pod nią naturalne drewno, a w przyszłości będzie wymagało większego wysiłku, jeśli zajdzie konieczność usunięcia farby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz