Malowanie boazerii - znaczny efekt, niskim kosztem

Jesteś tutaj:

Malowanie boazerii - znaczny efekt, niskim kosztem

3/5 (813 ocen)

Niegdyś popularna, dzisiaj już znacznie mniej – mowa oczywiście o okładzinie ścian jaką jest boazeria. Nie chcąc z niej zrezygnować, ale odmienić można śmiało pomyśleć o jej pomalowaniu. Jak to zrobić?


PRL-owska świetność


Większości z nas to właśnie z PRL-em kojarzy się świetność i zafascynowanie boazerią. Tego rodzaju okładzina nie tylko zdobiła ściany, ale powszechnie upiększała sufity czy stanowiła okładzinę drzwi. Boazeria pojawiała się nie tylko w przedpokojach, ale także kuchniach czy pokojach gościnnych. Niegdyś była zatem trendem w wykańczaniu wnętrz.

Dzisiaj postrzeganie boazerii na ścianie czy drzwiach nie przyczynia się już do tak pozytywnego odbioru tego rodzaju materiału wykończeniowego. W związku z tym bardzo często boazerię pokrywa się farbą, dzięki czemu pomalowana odmienia dotychczasowe, być może przestarzałe już wnętrze. Taki rodzaj zabiegu może okazać się w praktyce znacznie bardziej korzystny od zrywania boazerii. Pomimo tego dla wielu malowanie boazerii jest zadaniem, podczas którego realizacji pojawia się szereg dylematów i niedomówień. W związku z tym zdecydowaliśmy się na przybliżenie najważniejszych założeń związanych z malowaniem boazerii.


Rodzaj boazerii, a malowanie


Wbrew pozorom nie zawsze malowanie boazerii wygląda tak samo. Należy uwzględnić tutaj materiał, z którego wykonano okładzinę, a także sposób ułożenia boazerii. Z pewnością do najczęściej wymienianych materiałów zaliczyć można drewno. Jednak oprócz niego pojawia się także polichlorek winylu czy korek.

Zatem jakiekolwiek działanie związane z malowaniem boazerii musi bezpośrednio odnosić się do materiału. Sprawne przeprowadzenie malowania wynika także ze sposobu ułożenia płyt. Przeważnie wspomnienie PRL-u stanowią sosnowe bądź świerkowe panele.

Ponadto należy zaznaczyć, że ze względów praktycznych maluje się przeważnie boazerię drewnianą. Chociaż zdarza się, że panele z PCW również pokrywa się farbami – są to zazwyczaj specjalne farby akrylowe bądź alkidowe. Jednak przed podjęciem malowania należy przygotować podłoże. Zaleca się przede wszystkim zmatowić tego rodzaju boazerię i pozbawić jakiegokolwiek tłuszczu. W tym celu stosuje się specjalne środki odtłuszczające. A jak poradzić sobie z przygotowaniem boazerii drewnianej?


Boazeria pomalowana na biało

Prace przygotowawcze


Przygotowanie drewnianej boazerii do malowania niekiedy może dostarczyć wielu wątpliwości. Od czego powinno się zacząć?

Przede wszystkim należy ściany pozbawić jakichkolwiek ozdób czy dodatkowego wyposażenia. Trzeba zatem usunąć ze ścian wszelkie obrazki, półki lustra czy kinkiety. W tym zakresie prac drewniana boazeria położona na suficie okazuje się znacznie mniej pracochłonna. Jednak kolejne działania z pewnością nie będą ulgowo odnosiły się do drewnianej boazerii widocznej na drzwiach czy sufitach.

W przypadku drewnianej boazerii niezwykle ważną czynnością jest oszlifowanie powierzchni. Zaczynamy zatem podobnie jak w przypadku paneli z PCW. Najpierw czyścimy podłoże i odtłuszczamy. Trzeba mieć na uwadze, że boazeria przygotowana do malowania powinna być sucha. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz