Malowanie ścian wapnem

Jesteś tutaj:

Malowanie ścian wapnem

3,4/5 (1367 ocen)

Właściwości wapna powodują, że jego zakres zastosowań jest naprawdę spory. Rozpocząć można od medycy, a skończyć na budownictwie. Jeżeli interesuje Cię malowanie ścian wapnem to dobrze trafiłeś! Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.


Kilka słów na wstępie…


Warto na początku przypomnieć, że wapno jest popularnym spoiwem, czyli materiałem wiążącym. Ponadto dzięki swoim właściwościom kryjącym sprawdza się jako powłoka.

Trzeba jednak podkreślić, że malowanie ścian wapnem to wykorzystanie specjalnego wapna malarskiego. Jak podają producenci wapna malarskiego: w skład wapna malarskiego wchodzi ponad 95 % czystego CaO. Wapno malarskie nie tylko bieli, ale i dezynfekuje. Tego rodzaju właściwości powodują, że stosuje się je nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Bardzo często wykorzystuje się je chociażby w piwnicach. Zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do kuchni i łazienek.

Malowanie ścian wapnem nie wiąże się wyłącznie z wnętrzami. Wymalowania zewnętrzne są równie popularne jak te wewnętrzne (np. tynki wapienne, betony).

Garaż pomalowany wapnem

Garaż pomalowany wapnem

Proces malowania


Decydując się na pomalowanie ścian wapnem trzeba z pewnością zapoznać się techniką. Rozpoczęcie samego procesu malowania to nie wszystko. Najpierw należy oczywiście przygotować wapno. Wymogiem jest tutaj rozcieńczenie wapna z odpowiednią ilością wody. Dołączona do wapna malarskiego szczegółowo precyzuje tą ilość. Zazwyczaj proporcja ta wynosi 1:3.

Sam proces malowania nie ogranicza się do nałożenia jednej warstwy wapna malarskiego. W praktyce nakłada się 2 lub 3 warstwy.

Trzeba oczywiście wcześniej przygotować podłoże. Jak powszechnie wiadomo powinno być ono:

- zwarte,
- pozbawione zanieczyszczeń,
- suche. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz