Przygotowanie ścian do malowania

Jesteś tutaj:

Przygotowanie ścian do malowania

3,3/5 (41 ocen)

W skład prac wchodzących w barwny etap wykończenia wnętrza wchodzi oczywiście malowanie. Przygotowanie do prac malarskich nie dotyczy jedynie wyboru farby, czy jej koloru. To również ściany wymagają przygotowania. Poniżej zestawienie kilku praktycznych wskazówek…


1. Kiedy jest wyposażenie...


Nie zawsze malowanie ścian dotyczy nowo wybudowanych pomieszczeń, które pozbawione są jakiegokolwiek wyposażenia czy sprzętów. Znacznie częściej malowanie ścian wiąże się z koniecznością wyniesienia czy przesunięcia mebli.

Przygotowanie ścian do malowania wymaga zdjęcia obrazów czy innych ozdób ściennych. Trzeba się z tym liczyć i wcześniej zaplanować przeprowadzkę wyposażenia. Może wydawać się to oczywiste, jednak w praktyce bardzo często to właśnie z tym pojawiają się trudności. Pomocne okazują się także ręce sąsiada, dzięki którym przy mniejszym nakładzie pracy i siły uporasz się z przygotowaniami do malowania.

Równocześnie powinieneś mieć na uwadze, że nie zawsze możliwe jest zapewnienie pozbawionej wyposażenia przestrzeni Twojego pokoju. Z czego najlepiej wtedy skorzystać?


Folia malarska

- skutecznie chroni przed zabrudzeniem w czasie malowania,

- w praktyce zakrywa się nią podłogi oraz sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu przeznaczonym do malowania,

- na rynku dostępna w postaci arkuszy (np. o powierzchni 20 m2) o zróżnicowanej grubości,

- folia malarska nie rozrywa się, a jej ceny zaczynają się od 3 zł za sztukę arkusza 20 m2.

Taśma malarska

- doskonale maskuje gniazdka, kontakty czy ościeżnice,

- wykonana z papieru, klejąca tylko z jednej strony,

- dostępna na rynku o różnych długościach i szerokościach, dzięki czemu wymiary taśmy można dopasować do wymiarów elementów maskowanych podczas malowania,

- dzięki niej przeprowadza się test oceny przyczepności farby do podłoża,

- ceny zaczynają się już od 1 zł/szt.

 

2. Czystość


W większości przypadków malowanie ścian nie oznacza, że są one czyste. Zatem o co chodzi z niezbędną czystością ścian przed ich pomalowaniem?

Trzeba zadbać o to, żeby ściany były pozbawione zabrudzeń, kurzu. Oprócz tego, jeżeli na ścianie znajduje się stara tapeta to trzeba ją oczywiście usunąć. Nie należy jednak tego robić, gdy tapeta jest przeznaczona do malowania (np. specjalne tapety winylowe). W takiej sytuacji zrywanie tapety nie jest konieczne, a farbę można nanieść na ścianę zmieniając lub po prostu odświeżając jej kolor. Tapety jednak podobnie jak ściany powinny być pozbawione kurzu.

Klejenie taśmy malarskiej

Klejenie taśmy malarskiej

3. Brak ubytków


Ściana pozbawiona ubytków czy niechcianych nierówności nie wymaga tak dużej troski jak ściana, na której widoczne są pęknięcia czy ubytki. Zatem brak ubytków jest jak najbardziej korzystny dla planowanych prac malarskich.

Zupełnie inaczej wygląda to dla ścian, które nie przypominają tych idealnych. Trzeba pamiętać, że zlekceważenie pęknięć czy ubytków nie skutkuje niczym dobrym. I chociaż trzeba będzie wykonać dodatkową pracę to oczywiście jak najbardziej warto. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz