Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne

Jesteś tutaj:

Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne

3,2/5 (63 ocen)

Kiedy oddajemy do użytku nowe wnętrza lub remontujemy stare, jedną z kwestii oczywistych i podstawowych jest sufit. Najpopularniejszym sposobem jest, oczywiście, jego pomalowanie. Aby pomieszczenie, jako całość, wyglądało proporcjonalnie i estetycznie, nie należy bagatelizować roli sufitu. Odpowiedni kolor i faktura mogą powiększyć lub pomniejszyć optycznie całe wnętrze. Mają również wpływ na samopoczucie osób w nim przebywających. Dlatego malowanie sufitu okazuje się bardzo ważne i temu problemowi poświęcony jest nasz artykuł.


Farby do malowania sufitów


Do malowania sufitów używa się różnego rodzaju farb, ale najczęściej wybierane są emulsyjne. Prawdopodobnie z tego powodu, że dobrze się rozprowadzają, świetnie kryją, są trwałe i można je zmywać. Pośród farb emulsyjnych rozróżnia się takie, jak winylowe, akrylowe, lateksowe. Te ostatnie są najbardziej trwałe i najdroższe.

Na rynku można również znaleźć specjalne farby do malowania sufitów, które mają między innymi dają gwarancję, że podczas ich nakładania nie grozi kapanie na głowę i na ziemię. Poza tym dają się łatwo rozprowadzać, świetnie kryją i tworzą estetyczne powłoki. Niektóre z nich wyposażono w taką właściwość, że podczas malowania mają inny odcień, aby było widać dokładnie każde pociągnięcie wałkiem czy pędzlem i w razie czego natychmiast nanieść korektę.


Etapy malowania sufitu


Malowanie sufitu dzisiaj stało się znacznie prostsze, niż dawniej. Na rynku jest możliwość zaopatrzenia się w narzędzia, które usprawniają, przyspieszają i przede wszystkim ułatwiają wykonanie tego zadania. O tym, że istnieją specjalne farby wspomnieliśmy w poprzednim akapicie.


Teraz zobaczymy, co i w jakiej kolejności należy wykonać.

Przygotowanie podłoża – jeśli jest to nowy sufit, można od razu gruntować, ale jeśli mamy do czynienia ze starym sufitem, to najpierw koniecznie należy go wyczyścić. Trzeba usunąć starą warstwę farby, a następnie wyczyścić powierzchnię z brudu, tłuszczu i kurzu. Kolejną czynnością jest wyrównanie wszelkich nierówności. Można to zrobić gipsem szpachlowym, gładzią szpachlową, a następnie wygładzić papierem ściernym.

Gruntowanie – jest konieczne, aby farba lepiej trzymała się powierzchni sufitu. W tym celu wykorzystuje się roztwór szarego mydła i wody lub jednym ze specjalnych preparatów przeznaczonych do gruntowania.

Malowanie – najlepiej jest robić to za pomocą wałka na specjalnym, teleskopowym uchwycie, który ustawiamy tak, by pasował do wzrostu malarza. Wałek prowadzi się równoległymi pasami. Ostatnią warstwę najlepiej malować wzdłuż linii jakie rzuca światło z okien.

Malowanie sufitu

Malowanie sufitu

Na co zwrócić uwagę?


Zabierając się za malowanie sufitu, dobrze jest zastosować się do kilku sprawdzonych zasad. Pozwolą one zachować proporcje, stosowną kolorystykę i właściwą estetykę wykonania.

Zacznijmy od kwestii koloru. Jeszcze do niedawna w naszych domach, mieszkaniach i instytucjach dominowała biel na suficie. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. I bardzo dobrze! Jest przecież tak wiele barw i odcieni. Warto jednak uważać na wybór zdecydowanych kolorów, gdyż one w znaczny sposób ingerują w proporcje wnętrza (optycznie je obniżają i pomniejszają).

Ważna jest również wysokość danego wnętrza. Jeśli jest ono niskie, lepiej zdecydować się na jasną barwę, najlepiej jaśniejszą od koloru ścian. W ten sposób będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne. Niektórzy dodatkowo malują na górnej krawędzi ściany kilkucentymetrowy pasek w kolorze, jaki ma sufit, co jeszcze bardziej wzmaga złudzenie.

Bezpiecznym wyjściem, często wykorzystywanym, jest pomalowanie sufitu w tej samej tonacji, co ściany. Trzeba wówczas zapytać o farby z mieszalnika., który umożliwia wykreowanie własnej barwy. Korzystając z mieszalnika najlepiej jest kiedy na kolor sufitu składa się połowa receptury najniższego koloru z listka wzornika. Dzięki temu unikniemy radykalnej różnicy w odcieniach barwy sufitu i ścian. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz