Sufity podwieszane - konstrukcja

Jesteś tutaj:

Sufity podwieszane - konstrukcja

3,3/5 (191 ocen)

Sufity podwieszane jako nowoczesna technologia budowlana stają się coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, firmach, instytucjach, ale także w domach jednorodzinnych, a nawet w blokach. Dzięki nim można nie tylko zatuszować niedoskonałości stropu, ale wykorzystać je jako atrakcyjne elementy aranżacji wnętrza. Stanowią również dobre miejsce na zamocowanie funkcjonalnego i dekoracyjnego oświetlenia oraz instalacji wentylacji i klimatyzacji.


Sufit podwieszany – co to takiego?


Jest to dodatkowy sufit o lekkiej konstrukcji, który umieszcza się poniżej wybranego stropu. Zazwyczaj są to płyty przymocowane do stropu i górnych części ścian pomieszczeń za pomocą specjalnego systemu zawieszeń. Powodów, dla których wykorzystuje się sufity podwieszane jest wiele. Najczęściej jednak  jest nią konieczność ukrycia mankamentów sufitu stałego albo schowania pod nim, w tak zwanej przestrzeni technologicznej, instalacji oświetleniowej, wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej.

Sufity podwieszane są bardzo częstym rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, w różnych instytucjach i firmach, ale coraz chętniej sięgają po nie także prywatni inwestorzy i właściciele prywatnych posesji czy mieszkań.

Kreatywni projektanci potrafią w sposób niezwykle atrakcyjny wykorzystać możliwości, jakie daje zastosowanie tego typu sufitów. Pozwala im na to wielka różnorodność materiałów, z jakich mogą korzystać kreując zarówno proste, jak i niezwykle rozbudowane, wielopoziomowe i skomplikowane konstrukcje.


Elementy konstrukcyjne sufitów podwieszanych


Sufity podwieszane wykonywane są obecnie w różnych systemach i technologiach. Na jego budowę najczęściej składają się płyty gipsowo-kartonowe, płyty mineralne twarde, mineralne miękkie, metalowe i drewniane. Płyty występują w wielu wariantach kolorystycznych i różnych fakturach.

Do tego niezbędne są również lekkie stelaże (aluminiowe lub drewniane), wieszaki, a czasem także kasetony i panele. Na metalowym rusztowaniu sufitów można rozłożyć materiał izolacyjny, na przykład wełnę szklaną, wełnę mineralną lub inny typ ocieplenia czy izolacji akustycznej. Cała konstrukcja charakteryzuje się lekkością i dużą stabilnością. Staranne jej wykończenie gwarantuje naturalny i atrakcyjny wygląd, a wszelkie łączenia są niewidoczne. Odpowiedni dobór i profesjonalny projekt sufitu podwieszanego pozwala na  dowolne kreowanie charakteru wnętrza i tworzenia w nim oczekiwanego nastroju.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Jak montuje się sufit podwieszany?


Konstrukcję oraz funkcje sufitu podwieszanego najlepiej zrozumie się zapoznając z metodą jego montażu. Poniżej zamieszczamy skrócony opis procesu powstawania tego typu sufitu.

Materiały, jakie najczęściej są wykorzystywane do tworzenia sufitu podwieszanego:

- płyty gipsowo-kartonowe lub inny rodzaj płyt,

- profile,

- preparat gruntujący,

- masa szpachlowa,

- masa wykończeniowa,

- siatka spoinowa samoprzylepna,

- siatka zbrojąca

- łączniki poprzeczne,

- kołki rozporowe metalowe,

- wkręty nierdzewne.


Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, to należy zaopatrzyć się w wiertarkę, poziomicę, szpachelkę, pacę ścierną i pędzle lub wałki.

Montaż sufitu podwieszanego.

Montaż sufitu podwieszanego

Etapy podwieszania sufitu


Standardowy przebieg montowania takiego sufitu przebiega następująco:

- Prace rozpoczyna się od przygotowania danego pomieszczenia. Optymalną sytuacją jest, kiedy nie ma w nim żadnych mebli i zbędnych przedmiotów.

- Na podstawie precyzyjnych pomiarów oblicza się liczbę potrzebnych profili i płyt.  

- Montowanie profili przyściennych. Wcześniej trzeba zaznaczyć linie poziomu przyszłego sufitu i wzdłuż tych linii mocuje się profile UD.

- Kolejnym etapem jest wyznaczenie miejsca i układu głównych profili. Zazwyczaj przebiegają one równolegle do siebie w metrowych odstępach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz