Sufity podwieszane - konstrukcja

Jesteś tutaj:

Sufity podwieszane - konstrukcja

3,3/5 (191 ocen)

- Tam, gdzie mają przebiegać główne profile, na ścianach zaznacza się punkty na wieszaki. Następnie wierci się w nich otwory i umieszcza stalowe kołki rozporowe.

- Na kołkach mocuje się wieszaki. Zdejmowane są z nich te części, które mają być wsunięte w profile. Zdemontowane części wieszaków wsuwa się w profile CD.

- W tym momencie można przejść do właściwego montażu profili. Końcówki profili podłużnych CD umieszcza się w profilach UD i łączy obie części wieszaków.

- Pomiędzy profilami podłużnymi, za pomocą poprzecznych łączników, umieszcza się profile poprzeczne. Tak przygotowany stelaż należy odpowiednio wypoziomować regulując ułożenie ramion wieszaków.

- Kolejną czynnością jest mocowanie płyt. Przykręca się je do profili CD. Wkręty typu TN rozmieszcza się zazwyczaj w odległości około 15 cm.

- Po zamocowaniu wszystkich płyt, przechodzi się do prac wykończeniowych. Na ich połączeniach nakleja się taśmę spoinową i wypełnia warstwą masy szpachlowej. Później nanosi się masę wykończeniową, wygładza się, a po wyschnięciu szlifuje specjalną pacą z siatką ścierną. Należy zaszpachlować i wyszlifować także łebki wykorzystanych wkrętów.


Konserwacja


Dobrze zamontowany sufit podwieszany nie wymaga jakiejś szczególnej troski. Należy o niego dbać podobnie, jak o tradycyjny sufit, a więc odkurzać, zdejmować pajęczyny oraz inne zabrudzenia. Jeśli któraś z płyt  ulegnie uszkodzeniu, można ją bez większego problemu wymienić na nową. Także dostanie się do instalacji ukrytych pod sufitem nie jest trudne. W takiej sytuacji demontuje się lub tylko uchyla odpowiednią płytę, naprawia usterkę i ponownie „zamyka sufit”.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Zalety sufitów podwieszanych


Sufity podwieszane cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na swoje liczne atuty. Do tych najczęściej wymienianych należą:

- możliwość zakrycia wad stropu,

- zaprojektowanie sufitu wielopoziomowego,

- zmontowanie nowoczesnego oświetlenia,

- umieszczenie w nim izolacji termicznej i akustycznej,

- schowanie pod sufitem wszelkich instalacji z danego pomieszczenia (wentylacji, klimatyzacji, telefonicznej, internetowej itp.),

- nieograniczone możliwości aranżacji pod względem koloru, kształtu i formy,

- atrakcyjna estetyka,

- funkcjonalność,

- komfort w eksploatacji,

- bezpieczeństwo,

- dość prosty montaż i demontaż.


Koszt zamontowania sufitu podwieszanego


Ceny montażu sufitu podwieszanego zależą między innymi od wielkości i kształtu konstrukcji, a także wykorzystanych materiałów.  

Ceny materiałów:

- profile – 4 – 25 zł

- płyty gipsowo-kartonowe – 9 – 15 zł

- wieszaki – 0.60 – 2 zł

Ceny usług:

- wykonanie sufitu podwieszanego na stelażu - 50 - 60 zł/m²

- montaż sufitów wielopoziomowych – 60 - 80 zł/m²
 

Koniecznie zobacz