Montaż sufitu podwieszanego

Jesteś tutaj:

Montaż sufitu podwieszanego

3,4/5 (20 ocen)

Montaż sufitu podwieszanego w pomieszczeniu może radykalnie zmienić jego wygląd. Takie rozwiązanie bowiem pozwala na plastyczną i optyczną „manipulację” wnętrzem. Zwłaszcza w połączeniu z atrakcyjnym oświetleniem, kreuje niezwykłe efekty i nastrój. Obecnie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie sufitami podwieszanymi. Spotyka się je w domach, mieszkaniach, apartamentach, a także w instytucjach, urzędach i firmach.


Typy sufitów podwieszanych


W budynkach spotykamy kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Do najpopularniejszych należą sufity z płyt gipsowo-kartonowych, sufity kasetonowe, sufity z paneli i sufity napinane.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych – mocowane są na specjalnych stelażach i wieszakach. Mają lekką konstrukcję i można z nich tworzyć wielopłaszyznowe, bardzo dekoracyjne sufity.

Sufity kasetonowe – powstają z kwadratowych lub prostokątnych kasetonów, które wykonuje się z różnych materiałów, między innymi z  gipsu, wełny mineralnej, malowanej proszkowo blachy.

Sufity z paneli – produkowane są z drewna, płyt drewnopodobnych, ze stali, aluminium i tworzywa sztucznego. Są dość masywne. Można w nich mocować oświetlenie i nawiewniki klimatyzacji.

Sufity napinane – wykonuje się je z PVC lub powlekanej tkaniny napinanej na specjalnych listwach mocowanych do ścian. Mogą mieć bardzo nietypowe kształty. Dużą zaletą jest fakt, że dają się demontować i składać na nowo.


Zanim zaczniemy montować


Jeśli zamierzamy samodzielnie zamocować sufit podwieszany, to najlepszym wyjściem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań systemowych. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które umożliwiają powstanie nawet bardzo rozbudowanych konstrukcji. Takie gotowe elementy gwarantują idealne dopasowanie do siebie nawzajem oraz do ścian i sufitów danego pomieszczenia. Pozwoli to na zachowanie właściwej estetyki i trwałości nowego sufitu.

Do powstania sufitu podwieszanego niezbędne będą odpowiednie zakupy. Trzeba więc będzie zaopatrzyć się w profile, wieszaki, wkręty, taśmy akustyczne, płyty gipsowo-kartonowe, preparat gruntujący,  masa szpachlowa, masa wykończeniowa, siatka spoinowa, siatka zbrojąca, łączniki poprzeczne i korki rozporowe. Jeśli zamierzamy także ocieplić sufit, konieczna będzie wełna mineralna. Aby wszystko zakupić w odpowiedniej liczbie i ilości, należy najpierw dokonać precyzyjnych pomiarów oraz zapoznać się z projektem przyszłego sufitu.


Ponieważ wykonanie sufitu podwieszanego powinno być bardzo dokładne i estetyczne, trzeba posiadać minimum umiejętności i doświadczenia w tego typu pracach. Chodzi tu przede wszystkim o precyzyjność pomiarów i umiejętność posługiwania się profesjonalnymi narzędziami. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy sobie samodzielnie radę z takim zadaniem, lepiej powierzyć je profesjonalistom.

Montaż sufitu podwieszanego.

Montaż sufitu podwieszanego

Etapy montowania sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych


Oczywiście nie każdy sufit podwieszany mocuje się identycznie. Jednak pewne czynności są standardem i właśnie one zostaną tu opisane.

Wyznaczenie poziomu sufitu – należy go oznaczyć na wszystkich ścianach za pomocą dokładnych narzędzi do poziomowania(np. szlauchwagi lub niwelatora laserowego). Nie powinno się tu sugerować położeniem sufitu właściwego, gdyż on nie zawsze trzyma poziom.

Mocowanie profili przyściennych (UD 30) – na liniach narysowanych wcześniej na ścianach należy przymocować profile łączeniowe UD 30. Wykonuje się to używając odpowiednich kołków. Takie kołki średnio przykręca się co 60 cm.

Wyznaczenie miejsc na profile główne i wieszaki – kolejną ważną czynnością jest zaznaczenie na suficie linii na profile główne (CD 60). Powinny być zamocowane zgodnie z kierunkiem padania światłą w danym wnętrzu. Zazwyczaj profile główne umieszcza się co 50 cm. Na liniach powinny też znaleźć się oznaczenia na umieszczenie wieszaków. Najczęściej są one od siebie oddalone o 60 cm.

Montaż głównych profili (CD 60) – najpierw mocuje się w sposób bardzo stabilny wieszaki, które mają za zadanie utrzymywać ciężar nie tylko profili głównych, ale całego sufitu podwieszanego. W dalszej kolejności końce głównych profili CD opiera się na wierzchu zamocowanych już profili przyściennych UD. Potem za pomocą stalowych prętów mocujących wiesza się je na wieszakach.

Mocowanie profili nośnych (CD 60) – umieszcza się je najczęściej co 40 cm wsuwając ich końcówki do środka przyściennych profili UD. Potem przykręca się je do profili głównych.
Układanie izolacji termicznej i akustycznej – materiały izolacyjne rozkłada się na zamocowanym szkielecie sufitu podwieszanego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz