Papier gładziowy - idealnie gładkie ściany

Jesteś tutaj:

Papier gładziowy - idealnie gładkie ściany

3,3/5 (265 ocen)

Marzysz o idealnie gładkich ścianach? Przeraża Cię myśl o pyleniu i kurzu? Nie musisz już się bać. Na rynku materiałów do wykańczania wnętrz pojawił się papier, który zastępuje popularną gładź gipsową. Nazywany jest papierem gładziowym i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych odbiorców. Być może będzie on alternatywą także dla Twoich wnętrz.
 

Zamiast gipsowej zaprawy
 

Chociaż gładkie ściany są przejawem precyzyjnego wykończenia nie zawsze się na nie zdecydujesz. Przerażający okazuje się kurz oraz pylenie, które w przypadku gładzi gipsowych jest nieuniknione. W takich przypadkach decyzja pada zatem na tynki, które zamaskują widoczne niedoskonałości.

Jednak już teraz nie musi tak być. Gładkie ściany bez pylenia – tak to możliwe! Papier gładziowy jest niczym innym jak tapetą celulozową. Znakomicie sprawdza się w każdym wnętrzu. Charakteryzuje go gładka powierzchnia, a poza tym pożądane cechy wytrzymałościowe, do których należy chociażby wytrzymałość na naciąganie. Papier gładziowy znajduje praktyczne zastosowanie i w wielu przypadkach zastępuje wykorzystywaną do tej pory gipsową zaprawę. Wybór chropowatej sciany staje się zatem „pomysłem na wnętrze”, a nie koniecznością (jak było to do tej pory).

Tynk gładziowy


Rodzaje
 

Papier gładziowy wcale nie wiąże się z jednym typem tapety celulozowej. Można dokonać wyboru w zakresie papierów gładziowych. Podstawowym czynnikiem kształtującym wybór powinno być podłoże, które zasadniczo przyczynia się do zastosowania papieru gładziowego zwykłego lub super mocnego.

Papier gładziowy zwykły

Tego rodzaju papier znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których ściany nie są zniszczone. Ponadto występuje brak narażenia na działanie wilgoci.

Papier gładziowy zwykły ma standardową szerokość 56 cm. Jego długość może wynosić 10 m, 20 m lub 40 m. Grubość mieści się w zakresie 1000÷1700.

Papier gładziowy super mocny

Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykorzystania papieru gładziowego zwykłego. Wtedy należy zakupić papier gładziowy super mocny. Nadaje się on do przyklejenia na ścianach zniszczonych, z możliwymi ubytkami, a także narażonych na działanie podwyższonej wilgotności.

Papier super mocny jest wzmocniony tekstylnymi włóknami. Powstaje zatem z mieszanki celulozowo-tekstylnej. W związku z tym charakteryzuje się zwiększoną odpornością na ścieranie. Może być stosowany nawet na zniszczonych podłożach betonowych.

Szerokość papieru gładziowego super mocnego jest zazwyczaj mniejsza niż szerokość papieru gładziowego zwykłego – wynosi 55 cm. Jednak nie zawsze, ponieważ dostępne są także szerokości 75 cm oraz 100 cm. W zakresie wyboru długości można zdecydować się na 10 m lub 20 m.


Kleje
 

Zastosowanie określonego rodzaju kleju jest ściśle związane z wybranym papierem. Inne kleje stosuje się w przypadku papierów gładziowych zwykłych, a inne w przypadku papierów gładzikowych super mocnych. Wynika to z różnicy pomiędzy przedstawionymi wcześniej papierami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz