Malowanie ścian - dobór koloru

Jesteś tutaj:

Malowanie ścian - dobór koloru

3,3/5 (52 ocen)

Malujemy ściany, kiedy wykańczamy nowy dom, mieszkanie lub odnawiamy stare wnętrza. Jest to czynność, która w dzisiejszych czasach okazuje się znacznie łatwiejsza do wykonania, niż kiedyś. Wszystko to dzięki farbom i urządzeniom nowej generacji. Jednak nowoczesność niesie również pewne trudności, które najbardziej wiążą się z odpowiednim wyborem farby i koloru, gdyż na rynku oferta jest niezwykle bogata. Trzeba mieć przynajmniej pewną orientację, by podjąć właściwą decyzję.

 

Ten sam kolor – różne efekty

 

Zanim ostatecznie wybierze się kolor, dobrze jest rozważyć kilka ważnych kwestii. Oto kilka ogólnych wskazówek:

- obserwacja danego pomieszczenia pod kątem oświetlenia naturalnego w ciągu dnia (słonecznego i pochmurnego) oraz wieczorem w oświetleniu sztucznym,

- sprawdzić, które strefy są dobrze oświetlone, a które chowają się w cieniu,

- zastanówmy się, jakiego rodzaju sztucznego światła będziemy używać w tym wnętrzu (tradycyjnego, żarówek energooszczędnych czy może LED) – w każdym z nich barwy prezentują się inaczej,

- jeśli mamy już upatrzone jakieś barwy, pomalujmy nimi białe kartony i zamocujmy na ścianach, by przyjrzeć się im za dnia i przy sztucznym świetle, takim, jakie będzie w tym pomieszczeniu,

- trzeba też wziąć pod uwagę wielkość wnętrza, gdyż według starej dobrej zasady, małych pomieszczeń nie powinno się malować intensywnymi kolorami, gdyż jeszcze bardziej je pomniejszają (optycznie),

- w dużych pomieszczeniach natomiast intensywnością barw można modelować różne efekty, jasną barwą doświetlać ciemniejsze kąty, a te wystawione na intensywne światło, łagodzić ciemniejszymi odcieniami.

Malowanie ściany na żółto

Malowanie ściany na żółto

Świadomość wagi barw


Same kolory również mają swoje tajemnice. Doskonale wiedzą o tym artyści i projektanci. Dlatego w wyborze koloru należy brać nie tylko własne upodobania. Warto wiedzieć na przykład, że umiejętnie stosując zależności między barwami czy odcieniami podłogi, ścian i sufitu, odpowiedniego podziału stref daje szansę na znaczne poprawienie wyglądu każdego wnętrza. Natomiast nie liczenie się z tymi zasadami może wprowadzić sporo chaosu i dysonansu.


Zbyt intensywnie jasne pomieszczenia, gdzie dominuje biel, w ciągu dnia jest dużo słońca, a wieczorem pojawia się mocne sztuczne światło, źle wpływa na samopoczucie wielu osób, zwłaszcza tych wrażliwych na światło. Barwą da się poprawiać i psuć nastrój, dodawać energii i uspokajać, pomagać w zrelaksowaniu się i uzyskaniu poczucia lepszej intymności. Monochromatyczne kolory, a więc takie oparte o odcienie tej samej barwy, dzisiaj wychodzą z mody. Uznawane są za nudne i nieciekawe. Pamiętajmy również, że światło, zwłaszcza intensywne, odbija się od kolorów i zabarwia najbliższe otoczenie. Należy więc uważać na ustawienie mebli i innego wyposażenia w pobliżu konkretnej ściany o nasyconej barwie na przykład pomarańczowej, fioletowej itp.

Malowanie ściany na niebiesko

Malowanie ściany na niebiesko

Koło barw


Kołem barw nazywa się graficzny wzornik, który ułatwia stosowanie właściwych zasad w dobieraniu kolorów. Pozwala to na zachowanie harmonii lub odpowiednie ich kontrastowanie. Na takim kole barw widać kolory tęczy, a nie ma bieli, czerni i szarości, które umieszczane są osobno (jak na naszej grafice). Ale to one właśnie są dopełnieniem każdej barwy widocznej na kole, a także świetnie łączą się ze sobą.

Koło barw ok

- Kolory monochromatyczne – wybierane są do jednolitej aranżacji kolorystycznej. Na kole znajdują się na jednym pasku, jak na przykład te trzy wskazane poniżej.


Koło barw 1

Ten sposób dobierania kolorystyki wnętrza sprawia, że jest ono spokojne i harmonijne. Nadaje się do sypialni lub salonu.

- Kolory pokrewne – pozwalają na kolorowy, ale zrównoważony wystrój wnętrz. Takie barwy pokrewne (analogiczne) na kole znajdują się w sąsiednich paskach.

Koło barw 3

- Kolory dopełniające – ta metoda doboru wynika z przyciągania się przeciwieństw. Należy jednak uważać z kontrastami, bo łatwo jest zestawić kolory tak, że będą się „gryzły”. Koło pozwala na zestawienia kontrastowe, które jednocześnie pasują do siebie. Takie barwy znaleźć można naprzeciw, jak na grafice.

Koło barw 4

Widzą Państwo, że umiejętny dobór kolorów ścian jest bardzo istotny. Dobrze jest powierzyć to osobie znającej się na tym, albo zastosować się do sprawdzonych zasad, których kilka najważniejszych przedstawiliśmy w artykule.


Koniecznie zobacz