Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki

3,1/5 (36 ocen)

Malowanie ścian nie jest dzisiaj już tak trudnym zadaniem, które w każdym przypadku należy oddać w ręce fachowców. Nowoczesne farby i praktyczne akcesoria usprawniają cały proces związany z tym przedsięwzięciem: przygotowania, samo malowanie i sprzątanie po wszystkim. Satysfakcja z samodzielnego pomalowania wnętrza może być naprawdę duża. Otrzymujemy jakby dwie rzeczy w jednej: pomieszczenie w ulubionych kolorach oraz dumę z samych siebie z tego, że się nam udało. Naprawdę warto tego doświadczyć.


Najpierw wybór koloru


Przy możliwościach obecnych technologii jest to bardzo frapujący i przyjemny etap. Polecamy skorzystanie z programów, które symulując wygląd danego pomieszczenia w konkretnych kolorach, pomaga jakby „naocznie” wybrać ten optymalny i uniknąć rozczarowania po zakończeniu. Rozważmy więc wcześniej wirtualnie różne warianty, aby odnaleźć najwłaściwszy.

Kolor i faktura ścian ma zasadniczy wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Może dodać lub ująć światła, sprawić, że będzie odbierane jako ciepłe lub zimne, spokojne albo pobudzające. Zastanówmy się więc, jaki wariant będzie pasował do danego wnętrza. Uważajmy na przykład, aby energetycznych kolorów nie wybierać do pokojów, gdzie chcemy  wypoczywać. Nie warto też decydować się na ciemne kolory do małych albo słabo oświetlonych wnętrz. Trzeba też wziąć pod uwagę kolory mebli, jakie stoją w danym pomieszczeniu, upodobania głównego lokatora, a także jego osobowość. Dla dziecka mającego skłonności do agresywnego, impulsywnego zachowania wybierzmy raczej kolory, które go uspokoją, a nie dodatkowo pobudzą, a dla kogoś zbyt powolnego, barwy, które dodają energii.

Malowanie mieszkania

Malowanie mieszkania

Rodzaje farb


W sklepach mamy do wyboru przynajmniej kilka typów farb do ścian:

- akrylowe – zawierają żywice akrylową, co powoduje, że są bardziej odporne na ścieranie, wilgoć i detergenty. Nie osiada na nich para wodna, gdyż są na nią przepuszczalne. Schną dość szybko, bo około godziny, a po wyschnięciu delikatnie lśnią.

- lateksowe – te natomiast zawierają kauczuk, który nadaje im trwałość i odporność na uszkodzenia. Są lubiane za to, że dobrze kryją i tworzą gładką powierzchnię. Też dobrze przepuszczają parę wodną. Są wodoodporne oraz odporne na działanie słońca. Schną krótko (od 30 minut do dwóch godzin), a po wyschnięciu nieznacznie ciemnieją.

- winylowe - dają grube powłoki dlatego nadają się do malowania elewacji domu. Słabo przepuszczają parę wodną, nie nadają się więc do kuchni i łazienek. Są dość trwałe (odporne na działanie chemikaliów, olejów i rozpuszczalników) i nie żółkną.

- mineralne – dzielą się na wiele odmian: cementowe, wapienne, krzemianowe. Można nimi malować beton, cegłę, kamień czy tynki mineralne. Mają porowatą powłokę, co pozwala ścianie na łatwe odparowanie wilgoci.

- alkidowe - tworzą twarde powłoki i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Najczęściej maluje się nimi okna i drzwi, a także elementy metalowe, mniej natomiast ściany, a jeśli już to są to tzw. lamperie.  

Farby

Farby

Jak malować?


Zanim przejdziemy do samego procesu malowania ścian, najpierw należy zająć się gruntowaniem, jeśli są to nowe ściany, a jeśli były już kiedyś malowane, wcześniej muszą zostać odpowiednio umyte. Do gruntowania używa się specjalnych preparatów, które tworząc podkład ułatwiają późniejsze malowanie. Zmywanie ściany natomiast polega na oczyszczeniu jej z brudu, kurzu i różnych osadów, które znacznie zmniejszają przyczepność kolejnej farby. Podczas odnawiania starej powłoki, trzeba sprawdzić rodzaj oraz grubość farby. Jeśli była to emulsyjna, wystarczy zmyć ją gorącą wodą z dodatkiem detergentu. Grube warstwy klejowe jednak trzeba będzie zeskrobać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz