Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki

3,1/5 (36 ocen)

Po przygotowaniu ścian do malowania, przechodzi się do zasadniczego procesu, a więc pokrywania ich nową farbą. W tym celu wybraną farbę wystarczy wymieszać, aby uzyskała jednolitą konsystencję. Najpierw malujemy sufit oraz miejsca w okolicach okien, drzwi czy kominków.

Przechodząc do malowania ścian, zaczyna się od pokrywania nadproży i miejsc, gdzie stykają się dwa kolory (np. koło sufitu). Farbę najlepiej nakładać krzyżującymi ruchami, z góry na dół, dużym pędzlem lub wałkiem.

Każdą ścianę należy malować od razu. Nie wolno odkładać pomalowania jej części na kolejny dzień, bo będzie miała różne odcienie. Jeśli dana powierzchnia jest malowana pierwszy raz, trzeba ją pokryć przynajmniej dwa razy.
Malując pomieszczenia dobrze jest utrzymywać w nich temperaturę wyższą od 5°C, a wilgotności powietrza mniejszą niż 70%. W takich warunkach farby schną lepiej.


Sumując


Malowanie nie jest bardzo trudne i można sobie poradzić samemu. Najpierw jednak dobrze jest się odpowiednio przygotować i mieć w zasięgu osobę, która albo ma smykałkę do domowych robót i pewna orientację w tej dziedzinie, albo posiada konkretne doświadczenie w malowaniu. Samodzielny debiut jest bowiem dość ryzykowny.

Koniecznie zobacz