Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

Jesteś tutaj:

Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

3/5 (58 ocen)

Co do kolorów tego pomieszczenia, to jesteśmy wciąż zbyt ostrożni. W polskich kuchniach dominują jasne kolory i meble w kolorach zbliżonych do drewna, a tymczasem mamy przecież już właściwie nieograniczone możliwości. Naprawdę można puścić wodze fantazji i urządzić piękną, kolorową kuchnię, w której zawsze będziemy mieli dobry nastrój. Czy warto zaryzykować? Na pewno. Zobaczmy, jak się do tego zabrać.


Ogólnie o kolorach


Truizmem może wydawać się fakt wyjaśniania zasady, że jedne kolory są ciepłe inne zimne, albo że niektóre zalicza się do mocnych (zdecydowanych) a inne do jasnych lub neutralnych. Jednak przymierzając się do pomalowania jakiegokolwiek pomieszczenia, bez  znajomości podstawowych zasad, nie ruszymy. Dlatego w skrócie przypominamy te reguły oraz co z tego wynika.

- Ciepłe kolory – to te z odcieniami czerwieni i żółci. Już na samą myśl o czerwonym, robi się nam jakby cieplej i weselej. Jest to barwa, która pobudza do działania, a w nadmiarze nawet do agresji. Dlatego używając czerwonego, trzeba pamiętać o umiarze i wiedzieć, kiedy powiedzieć ‘dosyć!’. Czerwony bardzo dobrze wkomponowuje się w kuchnię. Pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego stylu. Powinien być zestawiany z neutralnymi kolorami, szarym, białym, które trochę ostudzą ekspresję tego koloru.

Bardzo podobnie rzecz ma się z pomarańczowym. To również jest barwa bardzo energetyczna. Do tego dołączają się efekty rozświetlające. Dlatego świetnie pasuje do mniejszych wnętrz, potrzebujących pewnego optycznego powiększenia.
W kuchni bardzo dobrze prezentuje się kolor żółty. Może być zestawiany z innymi barwami na zasadzie kontrastu lub współgrania odcieni. Żółty dla wielu kojarzy się ze świeżością i rześkością cytryny, a także ze słońcem, więc powoduje często przypływ dobrego humoru i pogodnego nastroju.

Biało-czerwone kolory ścian w kuchni

Biało-czerwone kolory ścian w kuchni

- Zimne kolory – ich urok polega na innych atutach. Mamy bowiem do dyspozycji kochane przez licznych niebieskości i zielenie. Są to barwy przywodzące na myśl spokój, harmonię i relaks. Dlatego wszędzie tam, gdzie chcemy wyciszyć emocje, odpocząć i złapać oddech, można posłużyć się tymi kolorami. Wiele osób wybiera je także do kuchni, gdzie pragnie odnaleźć skupienie na przygotowywaniu posiłków, a nie rodzinny harmider wokół bieżących spraw i problemów.

Niebieski i zielony świetnie pasują do drewnianych i metalowych elementów mebli i urządzeń, jakie umieszcza się kuchni.

Można je zestawiać w kontraście do szafek lub w tej samej tonacji z nimi. Zimne barwy ścian są dobrym tłem zarówno do pomieszczeń urządzanych klasycznie jak i w stylu nowoczesnym.


- Kolory neutralne – w tej kategorii znajdziemy takie kolory, jak biały, kremowy, szary, brązowy, brunatny, jasno rudy. Ze względu na swój charakter świetnie wkomponowują się w właściwie w każdy typ aranżacji. Kojąco wpływają na ludzi i dają poczucie spokoju i harmonii. Są zawsze modne i bardzo uniwersalne w zastosowaniu.

Kuchnia pomalowana na zielono

Kuchnia pomalowana na zielono

Ważne!


Dobierając kolory do pomieszczenia, warto liczyć się ze sprawdzoną zasadą, że 60% powierzchni przypada na kolor zasadniczy (podstawowy), a więc najczęściej jest to barwa ścian lub mebli, 30% to kolor dodatkowy, na który składają się podłoga, zasłony i inne rzeczy, a 10% to małe elementy wyposażenia (dekoracje, obrazy, naczynia itp.).

Kuchnia w kolorze białym i niebieskim

Kuchnia w kolorze białym i niebieskim

To jaki wybrać kolor ścian w kuchni?


W obecnych czasach można bez problemu wybrać każdy, ale dobrze jest przemyśleć sprawę i nie robić tego w pośpiechu. Umiejętne zestawienie barw ścian, mebli i urządzeń, może sprawić, że kuchnia będzie tym pomieszczeniem, gdzie poczujemy się doskonale nie tylko szykując posiłki. Łatwo jest jednak zepsuć cały efekt bezmyślnym wyborem koloru i wtedy wszyscy będą czym prędzej uciekali z tego wnętrza.

Zabierając się za to zadanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka uwarunkowań, upodobania domowników, styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię, możliwości finansowe, wielkość wnętrza, jego oświetlenie naturalne i sztuczne, a także to, czy w kuchni tylko przygotowujemy pożywienie, czy lubimy w niej przesiadywać wykonując także inne czynności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz