Zlewozmywaki kuchenne - właściwy dobór i zakup

Jesteś tutaj:

Zlewozmywaki kuchenne - właściwy dobór i zakup

3,2/5 (14 ocen)

Współczesnej kuchni nie można już sobie wyobrazić bez zlewozmywaka, ba, bez funkcjonalnego i estetycznego zlewozmywaka. Do lamusa odchodzą jeszcze do niedawna tak powszechne białe, emaliowane, kwadratowe modele obecne niemal w każdej kuchni bez znaczenia czy w bloku, kamienicy, czy w domu jednorodzinnym. Nowoczesne zlewozmywaki nie tylko miewają różne kształty, kolory, ale również powstają z różnych materiałów. Oferta jest tak bogata, że trzeba naprawdę wiedzieć, o jaki typ nam chodzi, bo inaczej zagubimy się podczas próby wyboru odpowiedniego.


Rodzaje zlewozmywaków a materiał wykonania


Zlewozmywaki emaliowane – to te, co do niedawna były jedynymi odstępnymi. Mają mnóstwo wad: są ciężkie, łatwo się obijają i zarysowują, rdzewieją, a przez to bardzo szybko się brudzą.

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej – obecnie jedne z najpopularniejszych. Są funkcjonalne, mogą mieć różną fakturę (gładkie, matowe, dekor). Miewają od jednej do kilku komór (czasem różnej wielkości i kształtu). Za minusy uważa się fakt, że są hałaśliwe oraz fakt, że wymagają wycierania do sucha.

Zlewozmywaki z tworzyw mineralnych – należą do najtrwalszych. Wykonywane są z materiału, który swoją strukturą przypomina kamień. Dzięki temu są odporne na przebarwienia, zniszczenia mechaniczne, są bardzo trwałe i dostępne w dużej gamie kolorów.

Zlewozmywaki ceramiczne – powstają z gliny wypalanej w temperaturze blisko 1300°C. Są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo wysokie temperatury. Są też łatwe do utrzymania w czystości. Atrakcyjne szczególnie pod względem mnogości kolorów, w jakich występują. Niestety, nie należą do tanich modeli.


Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych - produkuje się je z wykorzystaniem  kilku odmian tworzyw, różniących się składem i właściwościami. Są delikatne w dotyku, ale słabo odporne na wysokie temperatury.

Zlewozmywak kuchenny

Zlewozmywak kuchenny

Różne wzory i wymiary


Jeśli chodzi o wymiary zlewozmywaków, to najważniejsza jest tu przede wszystkim o szerokość, która uzależniona jest przede wszystkim od liczby komór danego modelu oraz wielkości ociekacza. Spotyka się standardowe szerokości, które pasują do szafek kuchennych i wynoszą 40, 45, 50, 60, 80 i 100 cm. Narożne montuje się w szafkach o wymiarach 90 na 90 cm. Głębokość zlewozmywaków najczęściej wynosi blisko 50 cm.

Zlewozmywaki mogą mieć różną liczbę komór. Standardowe konfiguracje to:

- zlewozmywaki jednokomorowe – jest to minimalne rozwiązanie. Czasem jest to jedna komora, a czasem komora z małym ociekaczem obok. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz