Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

Jesteś tutaj:

Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

3,6/5 (9 ocen)

Na nowoczesną kuchnię składa się wiele elementów, kolory i faktura ścian, rodzaj i wielkość okien, rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest podłoga, odpowiednie meble, zestaw urządzeń kuchennych i akcesoriów. Jednak nawet jeśli to wszystko znajdzie się w pomieszczeniu kuchennym, nie stanie się kuchnią w nowoczesnym stylu, jeśli nie zostanie odpowiednio zaaranżowane. Wymaga to pewnego wysiłku osób, które wiedzą, jak dobrać te wszystkie elementy i je odpowiednio zestawić. Najczęściej taka kuchnia charakteryzuje się prostotą formy, oszczędna kolorystyką, praktycznym i funkcjonalnym wyposażeniem.


Estetyka


O tym, czy kuchnia urządzona jest w stylu nowoczesnym poznajemy już po samym jej wyglądzie. Widać to na pierwszy rzut oka. Wchodząc do takiej kuchni jedną z pierwszych cech, jaką dostrzegamy jest minimalizm wyrażający się w oszczędnej kolorystyce, a więc wszystko w jednej tonacji barw lub dwu trzech zestawieniach kontrastujących ze sobą. To również prostota formy przejawiająca się w meblach, użytych materiałach (ściany, podłoga, okna), a także w wyglądzie urządzeń i akcesoriów kuchennych. W kuchni nowoczesnej panuje ład, bo wszystko tu do siebie pasuje i ma swoje miejsce, więc kiedy wchodzisz na jej teren, masz poczucie ładu i harmonii.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Funkcjonalność


Nowoczesna kuchnia musi być funkcjonalna, a więc taka, gdzie wszystko jest pod ręką, gdzie wyposażenie usprawnia przygotowywanie posiłków, a także sprzątanie po nich. Wybór i ustawienie mebli oraz wszelkich urządzeń jest precyzyjnie zaplanowane i ma sprzyjać wygodzie osób korzystających z kuchni. Z tego powodu w nowoczesnej kuchni można bez problemu odnaleźć trzy strefy związane z czynnościami, jakie są wykonywane w ich rejonie. I tak wyróżniamy tu:

- strefę gotowania – na jej terenie znajduje się kuchenka, blat, na którym przygotowuje się posiłki, piekarnik, mikrofalówka, podręczna półka z przyprawami oraz najbardziej potrzebne akcesoria (mieszadła, duże łyżki, chochle itp.),

- strefę mycia – tu, oczywiście, króluje zlewozmywak i zmywarka, do tego koniecznie musi być miejsce na suszarkę na naczynia, szufladę ze sztućcami, dekami do krojenia oraz innymi akcesoriami,

- strefę przechowywania – szafki i półki z garnkami, naczyniami, produktami niezbędnymi do gotowania (mąka, cukier, sól itp.), a także miksery, roboty, blender oraz inne urządzenia i akcesoria.

Naukowcy twierdzą, że w najbardziej funkcjonalnych kuchniach wspomniane strefy układają się w trójkąt. Poza tym uważają, że blat kuchenny powinien być jak najdłuższy, bo to zapewnia optymalna wygodę i praktyczność takiej kuchni.

Kuchnia nowoczesna

Kuchnia nowoczesna

Oświetlenie


Jest niezwykle istotne w każdej kuchni, a w nowoczesnej jest wręcz nieodzowne. Projektanci więc zawsze dbają, by odpowiednio oświetlić główny blat, stół i poszczególne strefy. Wykorzystują w tym celu różnego rodzaju oświetlenie, tradycyjne, halogenowe, światło rozproszone i punktowe. Lampki pojawiają się na krawędziach, wewnątrz szafek, na ścianach i na suficie. Spełnia ono nie tylko rolę pomocniczą, ale również dekoracyjną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz