Wykończenie ścian w przedpokoju

Jesteś tutaj:

Wykończenie ścian w przedpokoju

3,3/5 (277 ocen)

Przedpokój to wciąż przez wielu niedoceniane i czasem lekceważone wnętrze, do którego urządzania nie przykłada się zbyt dużej wagi. A tymczasem jest to przecież miejsce, które „wita” i „żegna” domowników oraz pojawiających się gości. Tutaj również przecinają się drogi prowadzące do wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Przedpokój zatem pełni więc zarazem funkcje użytkowe, jak i reprezentacyjne. Dlatego warto poświęcić przedpokojowi więcej uwagi, a odwdzięczy się wygodą i elegancją. W artykule podsuwamy pomysły na wykończenie ścian w tym pomieszczeniu.


Ogólnie o ścianach w przedpokoju


Kreatywnych i praktycznych pomysłów na wykończenie ścian w przedpokoju jest bardzo dużo. Nie jesteśmy już, jak dawniej, skazani na brzydką olejną lamperię albo wszechobecne w latach 1970-1990 boazerie. Brrrr! Dziś opcji jest naprawdę dużo i większość z nich okazuje się niezwykle atrakcyjnymi. Do najpopularniejszych należą na pewno: różne rodzaje nowoczesnych farb, tynki dekoracyjne, płytki, tapety, kamień, korek, drewno. Każdy z wariantów, jeśli jest odpowiednio zaaranżowany, daje niezwykły efekt i może spełniać swoją rolę przez długie lata.

Jednak zanim podejmie się wybór, warto bliżej przyjrzeć się interesującym nas rozwiązaniom. Istnieją nawet specjalne programy komputerowe, które pozwalają na wirtualną symulację różnych rozwiązań. Może warto w ten sposób wypróbować nowe aranżacje przedpokoju, w tym sposób wykończenia ścian? Trzeba też koniecznie rozważyć, w jaki sposób jest dany przedpokój eksploatowany. Czy w rodzinie są małe dzieci, a może osoby starsze lub niepełnosprawne, czy są zwierzęta, zwłaszcza psy lub koty. Każda z wymienionych sytuacji ma wpływ na intensywność użytkowania tego pomieszczenia. Małe dzieci mogą porysować lub pomalować ściany, osoby na wózkach narażają je na uszkodzenia mechaniczne, zwierzęta mogą je uszkodzić i pobrudzić.

Ściany w przedpokoju

Ściany w przedpokoju

Jeśli farba, to jaka?


Farby produkowane według nowoczesnych technologii pozwalają na szybkie i stosunkowo proste malowanie ścian. Dodatkowo mają one wyjątkowo korzystne właściwości, dzięki którym uzyskuje się nie tylko trwałe, ale także bardzo atrakcyjne efekty. Dziś ściany zdobi się nie tylko przez samo nakładanie na nie farby, ale także dekoruje się je różnymi ornamentami, wzorami nanoszonymi za pomocą szablonów czy naklejkami. Ponadto istnieją szczególne farby, na przykład transparentne, matowe, z połyskiem, z efektami 3D. Te ostatnie uzyskuje się najczęściej w taki oto sposób: na farbę podkładową nakłada się farbę wykończeniową i wówczas jeszcze przed jej wyschnięciem, tworzy wybrane wzory za pomocą pędzli, szmatek, gąbki.

Bardzo ciekawą propozycją są farby strukturalne. Produkowane są w postaci gotowej masy, proszku lub pasty. Po dodaniu ich do farby akrylowej i pomalowaniu, ściana wygląda jakby była wykończona tynkiem strukturalnym i może sprawiać wrażenie piaskowanej, efektownie postarzanej czy rustykalnej.


Warto również przyjrzeć się możliwościom farb ceramicznych. Produkty tego typu bowiem, oprócz wysokiej siły krycia, mają dużą odporność na zarysowania i można je bez większego problemu szorować i czyścić. Dodatkowo taką farbą ceramiczną możemy również pokryć boazerię oraz znajdujące się w przedpokoju meble.

Do przedpokoju, który, jak wiadomo, szczególnie narażony jest na mechaniczne uszkodzenia i różnego rodzaju zabrudzenia, świetnie nadają się również farby emulsyjne. Można je bowiem czyścić wilgotną szmatką z łagodnym detergentem. W razie konieczności, dają się one też łatwo przemalować.

Ceny wspomnianych farb, w zależności od ich rodzaju i ilości, kształtują się różnie, ale zazwyczaj mieszczą się w granicach 20 – 150 zł

Ściany w przedpokoju

Ściany w przedpokoju

Efektowne tynki dekoracyjne


Tynki dekoracyjne stają się coraz chętniej wykorzystywanym sposobem na dekorowanie ścian, także tych w przedpokoju. Powstają z gotowej, suchej mieszanki lub pasty, którą rozrabia się z wodą, a następnie nakłada ręcznie albo za pomocą specjalnego urządzenia. Barwa tynku może być ustalona z góry, czyli w zakupionej mieszance lub nadaje się jej samemu kolor dodając wybrany pigment.

Rozrobioną z wodą masę nakłada się na ścianę, a potem packą, pędzlem, wałkiem, szpachelką, gąbką, szczotką lub innym narzędziem nadaje stosowną fakturę. Zazwyczaj wraz z opakowaniem tynku klient dostaje materiały instruktażowe, gdzie znajdzie sporo wskazówek oraz inspiracji, jak uzyskać i jak wykorzystać do własnych aranżacji tynk dekoracyjny.

W ofercie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków dekoracyjnych. Do najchętniej kupowanych należą:

- tynki ciągnione – zawarte są w nich specjalne wypełniacze, które tworzą efektowne wzory podczas odpowiedniego prowadzenia pacy,

- tynki strukturalne – tu, w mokrym jeszcze tynku, odciska się wybrane wzory i uzyskuje ciekawe efekty (np. starego muru),

- tynki zacierane – oryginalną fakturę nadaje się poprzez specjalne przecieranie mokrego tynku packą,

- tynki mozaikowe – inaczej nazywane „kamyczkowymi”, zawierają wypełniacze mineralne w postaci drobnych kamyczków, a te po nałożeniu tworzą kolorową i chropowatą powierzchnię (są bardziej od innych odporne na zniszczenie),

- stiuki – wyglądem mogą imitować marmur, trawertyn, granit, ale niestety są dość trudne do wykonania i najczęściej to zadanie zleca się wyspecjalizowanym ekipom,

- tynki dekoracyjne imitujące stiuki – można je wykonywać samodzielnie, a efekt wizualny jest zbliżony do prawdziwych stiuków.

Cena tynków dekoracyjnych mieszczą się pomiędzy – 7 – 200 zł

Ściany w przedpokoju

Ściany w przedpokoju

Tapety i fototapety


Choć przyzwyczailiśmy się, że tapety najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, to przy odpowiedniej aranżacji mogą zaistnieć na mniejszych ścianach, także tych w przedpokoju. Jest to tym bardziej możliwe, że w sklepach dostępnych jest tysiące efektownych wzorów, które na różne sposoby można łączyć ze ścianami pomalowanymi, otynkowanymi, z panelami, korkiem czy płytkami. Trwałym i eleganckim sposobem wykończenia ścian przedpokoju, są tapety winylowe. Okazują się niemal tak samo odporne, jak farby ceramiczne czy emulsyjne. Dają duże możliwości aranżacji pomieszczenia.

Szczególnie polecane do tego pomieszczenia są nowoczesne fototapety, także te z efektem trójwymiarowym. To one dzięki optycznemu złudzeniu sprawiają, że nawet mały przedpokój wyda się bardziej przestronny. Takie tapety mają właściwości wizualnego powiększania wnętrza, nadawania mu dodatkowej głębi (ściana zyskuje wówczas jakby trzeci wymiar).

Ceny tapet – 20 – 1.000 zł

Ceny fototapety – 90 – 1.300 zł

Ściana w przedpokoju

Ściana w przedpokoju

Inne rozwiązania


W przedpokoju dobrze jest zastosować tak zwaną lamperię, a więc dodatkowo zabezpieczyć dolną część ściany, która najbardziej narażona jest na zabrudzenie i zniszczenie. Ale, na szczęście, nie musimy już do tego wykorzystywać mało atrakcyjnych farb olejnych. Nowoczesnymi, a więc praktycznymi i estetycznymi zarazem materiałami, jakie skutecznie ją zabezpieczą są drewniane panele, kamień, korek czy specjalne płyty ze sztucznego tworzywa. Należy je tak dobrać, by pasowały do stylu i koloru całego przedpokoju. Lamperia w tym wnętrzu nie powinna kontrastować z pozostałą częścią ściany i mebli. Zdecydowanie lepiej jest, kiedy są one w jednej tonacji.


Ceny:


- panele drewniane – 25 – 50 zł

- kamień – 50 – 250/m²

- korek – 30 – 80 zł

- płyty z tworzywa sztucznego – 20 -100 zł
 

Koniecznie zobacz