Pomieszczenia gospodarcze

Jesteś tutaj:

Pomieszczenia gospodarcze

3,8/5 (32 ocen)

Umiejętne rozplanowanie pomieszczeń i wielofunkcyjne wyposażenie domu  jest z pewnością wielką zaletą. Niezwykle przydatne okazuje się zaprojektowanie lub właściwe wykorzystanie istniejących pomieszczeń gospodarczych. Jak odpowiednio zatroszczyć się zatem o pomieszczenia gospodarcze?


Dlaczego projektujemy pomieszczenie gospodarcze?


Kwestia umiejętnego wykorzystania pomieszczenia gospodarczego jest kwestią kluczową. Oznacza to bowiem, że w znacznym stopniu jesteśmy w stanie ograniczyć trudności związane z utrzymaniem porządku czy ze składowaniem różnego rodzaju przedmiotów.

Pomieszczenie gospodarcze ułatwia zarządzanie dostępną powierzchnią domu i kształtuje wolną przestrzeń pozbawioną suszarek na pranie czy widocznych i nieatrakcyjnych wizualnie kotłów. Pomieszczenia gospodarcze stanowią zaplecze naszego domu i znacząco podnoszą komfort nie tyle przebywania w nim, co jego sprawnego funkcjonowania, a to jest przecież najważniejsze. Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku muszą być przede wszystkim praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Kolokwialnie ujmując rola pomieszczenia gospodarczego opiera się na „niezagracaniu wnętrz”, czyli możliwości sprawnego zagospodarowania i prowadzenia domu.


Co znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych?


Pomieszczenie gospodarcze jest szeroko rozumianym pojęciem, jeżeli chodzi o jego przeznaczenie. W związku z tym warto bliżej zapoznać się z dostępnymi możliwościami wykorzystania pomieszczenia gospodarczego.

Najczęściej pomieszczeniem gospodarczym nazywa się pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł, ale nie tylko. Nie jest to z pewnością jedyna możliwość jego wykorzystania. Popularne są także pralnie i suszarnie. W ostatnim czasie równie często wykorzystujemy tego typu pomieszczenia jako spiżarnie, składzik na opał czy składzik na rowery. Oczywiście rodzaj przechowywanego sprzętu czy podręcznych przedmiotów wynika w pewnym stopniu od stylu naszego życia. Ktoś, kto chętnie robi przetwory zapewne w pomieszczeniu gospodarczym nie będzie składował rowerów i odwrotnie.

Pomieszczenie gospodarcze - pralnia

Gdzie najlepiej zaplanować część gospodarczą?


Umiejętne zaplanowanie lokalizacji pomieszczenia gospodarczego jest równie ważne jak samo jego istnienie. Trzeba zatem zastanowić się wcześniej nad przeznaczeniem pomieszczenia oraz dysponowaną powierzchnią. Warto również „zgrabnie” wykorzystać możliwości konstrukcyjne naszego domu.

Zazwyczaj pomieszczenia gospodarcze planuje się przy lub w garażu, a także w piwnicy czy wykorzystując dostępne miejsce pod schodami (składzik). Są to typowe lokalizacje. Ponadto korzystnie jest ulokować pomieszczenie gospodarcze, do którego wejść można z wiatrołapu, kuchni czy łazienki. Zależy to właśnie od przeznaczenia. Świetnie funkcjonuje pralnia z suszarnią, które zlokalizowane są za łazienką. Jeżeli natomiast chodzi o spiżarnie najlepiej wybrać lokalizację przy kuchni.


Jak zagospodarować?


Nie tylko  zaprojektowanie pomieszczenia gospodarczego przynosi pożądane przez nas efekty. Należy bowiem zadbać o podłogi, które powinny być wygodne w utrzymaniu czystości, ale również o ściany, które zaleca się pokrywać zmywalnymi farbami wodnymi.

W tak przygotowanym pomieszczeniu istotne są także półki czy szafki. Coraz bardziej zyskują na wartości również wiklinowe czy plastikowe kosze, dzięki którym możliwe jest utrzymanie porządku pomimo sporej ilości przetworów czy sprzętów.

Zadaniem pomieszczenia gospodarczego jest w głównej mierze zapewnienie prawidłowego funkcjonowania sprzętów czy przechowywania przedmiotów, których nie musimy mieć pod ręką. Przykładem są tutaj chociażby spiżarnie, musi być w nich bowiem chłodniej niż w pozostałej części naszego domu.

Pomieszczenie gospodarcze - składzik

Prawo


Kubaturę oraz inne niezbędne informacje dotyczące pomieszczeń gospodarczych reguluje prawo budowlane.
Powierzchnię pomieszczeń gospodarczych określają następujące przepisy:

• Rozporządzenia Ministra Infrastruktury  z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

• PN- ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.”. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz