Jak zaadaptować piwnicę?

Jesteś tutaj:

Jak zaadaptować piwnicę?

3,5/5 (55 ocen)

W poszukiwaniu nowych powierzchni użytkowych w naszym domu bardzo często decydujemy się na adaptację poddasza do celów mieszkalnych. Zapominamy równocześnie o możliwości adaptacji piwnicy, tworząc w niej równie oryginalne wnętrze.


Dlaczego warto?


Warto przypomnieć, że piwnica jest kondygnacją budynku znajdującą się pod ziemią. W wielu przypadkach przy nieznacznych nakładach finansowych możemy zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Poniesione koszty będą zatem bezpośrednio związane ze stanem istniejącym.

Za adaptacją piwnicy przemawia również fakt, że znajdujące się w niej przyłącza ograniczają lub eliminują konieczność prowadzenia dodatkowych ciągów rur. Atrakcyjność piwnicy wiąże się także z możliwością ciekawej i nietypowej aranżacji wnętrza.

Pomimo tego trend budowania domów jednorodzinnych utożsamiany zostaje z budową domów niepodpiwniczonych.
Czy adaptacja piwnicy będzie opłacalna dla nas samych? Z pewnością wcześniej należy ocenić koszty na podstawie poniżej przedstawionych kroków.


Krok nr 1 – PRAWO WŁASNOŚCI I POZWOLENIA


Problemy związane z prawem własności zazwyczaj nie pojawiają się w przypadku domów jednorodzinnych. Posiadamy bowiem prawo własności. Nieco inaczej wygląda ta sytuacja w kamienicach czy blokach. Tutaj mogą pojawić się niejakie wątpliwości, a nawet problemy. Często prawo własności nie jest zalegalizowane i opiera się na tzw. „przyjacielskim dogadaniu się”. Odradzamy taką formę. Prawo do własności w formie aktu notarialnego jest niewątpliwie lepszym rozwiązaniem.


Kolejny niepokój mogą wzbudzać pozwolenia. Owszem wprowadzenie niewielkich zmian (BEZ PRZEBUDOWY PIWNICY!) wcale nie musi oznaczać konieczności posiadania pozwolenia – w takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie. Jednak z reguły adaptacja piwnicy na pomieszczenie mieszkalne będzie wymagała pozwolenia na budowę – ponieważ najczęściej  przeprowadzamy przebudowę.

Należy pamiętać, że warunkiem dopuszczenia piwnicy do zagospodarowania jako pomieszczenia mieszkalnego jest zapewnienie minimalnej wysokości pomieszczenia równej 2,5 m. W celu uzyskania takiej wysokości najczęściej decydujemy się na obniżenie poziomu podłogi poprzez podbijanie ław (wykonywanie głębszych fundamentów). Jednak tego typu zabieg jest zabiegiem drogim.

Piwnica mieszkalna


Krok nr 2 – WILGOĆ


Problem związany z wilgocią w piwnicy jest głównym czynnikiem degradującym początkowe zamierzenia. Okazuje się bowiem, że inwestycja w osuszanie nic nie daje. W związku z tym trzeba zlokalizować źródło wilgoci i zlikwidować je.

Obecnie budowane domy podpiwniczone są ocieplane wraz z piwnicami. Co jednak zrobić, gdy nie budujemy nowego domu? Niezwykle ważne jest przeprowadzenie analizy stopnia zawilgocenia ścian, ponieważ ściany mogą wymagać nie tylko osuszenia, ale i podniesienia parametrów wytrzymałościowych celem zwiększenia nośności.


Krok nr 3 – IZOLACJA I WENTYLACJA


Po rozwiązaniu typowych problemów z wilgocią w piwnicy należy skupić się na izolacji. Przede wszystkim warstwy izolacyjne piwnicy trzeba zabezpieczyć. Poziom trudności wykonania takowego zabezpieczenia uzależniony jest od poziomu wód gruntowych. Oczywiście niskie poziomy wody są bardziej korzystne.

Zapewnienie piwnicy odpowiedniej izolacji to nie wszystko. Kolejną czynnością jest przeprowadzenie oceny kanałów wentylacyjnych i udrożnienie ich oraz w razie konieczności zwiększenie ilości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz