Ogrzewanie domu - Kaloryfery

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie domu - Kaloryfery

3,5/5 (18 ocen)

Wszyscy jeszcze pamiętamy kaloryfery starego typu, duże i mało estetyczne, które z trudem dawały się wyczyścić. Obecnie mamy ogromny wybór różnych pod względem mocy, wielkości, materiału wykonania i wyglądu grzejników. Trzeba mieć pewne rozeznanie, aby podjąć optymalną decyzję co do najlepszych kaloryferów do własnego domu czy mieszkania. W naszym artykule znajdą Państwo kilka konkretnych wskazówek.


Rodzaje grzejników


Współczesne kaloryfery różnią się między sobą konstrukcją, wydajnością, funkcjonalnością, wyglądem oraz sposobem oddawania ciepła. Ta ostatnia różnica to przekazywanie ciepła przez konwekcję albo przez promieniowanie. Przez konwekcję, czyli tak, że przez grzejnik przepływa ogrzane powietrze, które swoje ciepło oddaje do danego pomieszczenia. Drugi sposób polega na przekazywaniu ciepła przez promieniowanie powierzchni grzejnika.

Do najczęściej spotykanych typów grzejników należą:

- Grzejniki członowe żeliwne i stalowe – nazwane tak, gdyż na ich budowę składają się pojedyncze człony połączone ze sobą. Ciepło do otoczenia oddają w 85-90% przez konwekcję i 10-15% przez promieniowanie.

- Grzejniki konwektorowe – w ich obudowie znajdują się rury miedziane z nasuniętymi na nie blachami aluminiowymi. Przez te rury i blachy przepływa ciepłe powietrze, które ogrzewa otoczenie w zasadzie wyłącznie na zasadzie konwekcji.

- Grzejniki aluminiowe – są to odlewy aluminiowe, wewnątrz których znajdują się kanały powietrzne. Ogrzewają pomieszczenie w przeważającej mierze przez konwekcję.

- Grzejniki płytowe – zbudowane są płyt stalowych. Wewnątrz nich znajduje się od jednego do trzech rzędów blach aluminiowych, które mają za zadanie zwiększać powierzchnię oddawania ciepła. Przez konwekcję około 65 % i przez promieniowanie ok. 35 %.

- Grzejniki uniwersalne – są zbudowane tak, że nie mają tylnej strony i mogą być podłączane do instalacji na wiele sposobów. Nie mają też ostrych krawędzi, a ich konstrukcja jest bardzo stabilna. Pokryte są białą, trwałą powłoką lakierniczą, a ich głowice termostatyczne można dopasować stylem do wyglądu  grzejnika.

 

Kaloryfery
Kaloryfery

Kwestia podłączenia


Nowoczesne kaloryfery podłącza się na kilka sposobów. To, na który się decydujemy, zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji (pompowa, grawitacyjna) oraz od sposobu jej prowadzenia i zamontowania końcówek rur. Istotne są również względy estetyczne i finansowe.

Obecnie wyróżnia się cztery zasadnicze typy podłączeń:

- Boczne jednostronne – stosowane do grzejników członowych, a także płytowych z przyłączami bocznymi (grzejniki typu C). Rury zasilania i powrotu podłączane są z boku, zasilanie do górnego kroćca, a odpływu do dolnego.

- Krzyżowe dwustronne - stosuje się, jeśli grzejnik jest dłuższy, niż 2 m. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury na całej jego powierzchni. Rury zasilania i powrotu znajdują się po przeciwnych stronach grzejnika.

- Siodłowe dwustronne -  tu obie gałęzie (zasilająca i powrotna) podłączane są  do dolnych otworów grzejnika. Takie podłączenie można stosować w grzejnikach zasilanych z boku (typ C), jeśli instalacja CO prowadzona jest w listwach przyściennych nad podłogą.

- Podpodłogowe – jak nazwa wskazuje to podłączenie pozwala na przeprowadzenie przewodów grzewczych pod podłogą. Są one podłączane od dołu, a na zewnątrz widać jest jedynie około 10 cm przewodów. Jest to wariant bardzo estetyczny, ale można go zastosować jedynie do grzejników V i VK (płytowe i konwektorowe). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz