Ogrzewanie nadmuchowe - zalety, wady i koszty

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie nadmuchowe - zalety, wady i koszty

3,6/5 (77 ocen)

Nowym trendem w sposobie ogrzewania domu stało się zrezygnowanie z tradycyjnych grzejników. To właśnie grzejniki zostały zastąpione kratkami nadmuchowymi z ciepłym i świeżym powietrzem. Mowa tutaj o ogrzewaniu nadmuchowym. Co warto o nich wiedzieć?
 

Działanie
 

Zasady działania ogrzewania nadmuchowego odbiegają od zasad działania typowych i przyjmowanych do tej pory rozwiązań. Podstawą w przypadku ogrzewania nadmuchowego jest dostarczanie świeżego powietrza w takiej ilość, która pozwoli zmieszać się z powietrzem już wcześniej ogrzanym.

Rolę pieca może pełnić nie tylko piec gazowy, olejowy czy elektryczny. Popularne jest także wykorzystanie pompy ciepła. Ogrzewanie powietrza odbywa się w wymienniku, a następnie rozprowadzane jest za pomocą wspomnianych już wcześniej kanałów wentylacyjnych.
 

Brak grzejników
 

Nie dziwi zatem fakt, że tego rodzaju ogrzewanie jest pozbawione grzejników. Byłyby one elementami zbędnymi. Ciepło dostarczają bowiem znajdujące się w pomieszczeniach kratki nadmuchowe.

Dostarczana ilość powietrza może być oczywiście regulowana. Dlatego też jesteśmy w stanie dostosować zapotrzebowanie na nią do własnych potrzeb w celu odczucia komfortu cieplnego. Regulowanie ilości dostarczanego powietrza to funkcja przepustnic, czyli elementów systemu znajdujących się w kratkach. Lokalizacja kratek jest ściśle określona i dotyczy ścian zewnętrznych budynku.


Czas ogrzewania
 

Częstym zapytaniem jest wątpliwość dotycząca czasu rozruchu. Czas rozruchu znacząco może bowiem wpłynąć na koszty eksploatacji ogrzewania nadmuchowego.

W praktyce czas nagrzewania określa się jako krótki. Wynika to bowiem z dużej sprawności urządzeń ogrzewania nadmuchowego. Podążając tym krokiem czas reakcji jest szybki. Dlatego też rozruch może zaczynać się od kilku minut, a kończyć na kilkunastu minutach. Uzależnione jest to od jakości elementów, w które zadecydujesz się zainwestować. W związku z tym nie zawsze korzystny będzie najtańszy system.
 

Wentylacja i klimatyzacja
 

Producenci i instalatorzy ogrzewania nadmuchowego podkreślają jak ważnym aspektem w tym rozwiązaniu jest wentylacja. Wentylowanie pomieszczeń z wykorzystaniem ogrzewania nadmuchowego okazuje się znacznie bardziej korzystne niż znane wszystkim wietrzenie pomieszczeń poprzez uchylanie okien.

Dlaczego? Chodzi tutaj oczywiście o straty ciepła, których w przypadku ogrzewania nadmuchowego nie ma. Ogrzewanie nadmuchowe to regulacja powietrza w pomieszczeniu. Popularne otwieranie okien staje się zatem czynnością zbędną, a dostarczane przez system nadmuchowy świeże powietrze jest odczuwalne przez domowników.

Dodatkowym atutem systemów nadmuchowych może być ich wyposażenie w urządzenia odpowiedzialne za klimatyzację.  Wbudowanie tego typu urządzeń nie sprawia fachowcom większych trudności zarówno pod względem technicznym jak i czasowym. Wartym podkreślenia jest fakt, że pomieszczenia są chłodne, ale nie pojawia się nieprzyjazna dla domowników i estetyki wnętrz wilgoć.
 

Sterowanie
 

Użytkowanie ogrzewania nadmuchowego jest proste w obsłudze. Wynika to przede wszystkim z możliwości zaprogramowania pracy systemu. Chodzi tutaj oczywiście o elektroniczny system sterowania. Jego obsługa jest możliwa poprzez tzw. panele sterujące.

Temperatura w całym domu nie musi ograniczać się do jednej. Sterowanie ogrzewaniem nadmuchowym daje szansę zróżnicowania temperatury w domu w zależności od pomieszczeń. Wystarczy jedynie przeprowadzić tzw. programowanie strefowe. Oprócz tego perspektywą jest także ścisłe sprecyzowanie temperatury  w określonym dniu tygodnia czy określonej porze dnia. Niewątpliwie przekłada się to na opcję zminimalizowania kosztów eksploatacyjnych. Korzyści płynących z takiego sposobu sterowania jest zatem sporo.
 

Koszty
 

Często wymienianym walorem ogrzewania nadmuchowego jest obniżony koszt w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Wysokość obniżonych kosztów jest uwarunkowana pewnymi czynnikami, ale może dochodzić nawet do 40%. Czynniki kształtujące poziom kosztów to przede wszystkim brak strat energii wynikający z braku udziału wody, sprawność układu grzewczego, a także czas ogrzewania, który określa się jako stosunkowo krótki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz