Ogrzewanie ścienne - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie ścienne - najważniejsze informacje

3,2/5 (12 ocen)

Ogrzewanie w znaczący sposób może przyczyniać się do poczucia, że nasz dom jest przytulny latem i zimą. Warto zadbać o źródło energii oraz metodę dostarczania ciepła. Nowoczesnym modelem ogrzewania jest ścienne, które zapewnia komfort cieplny  w wymienionych powyżej, skrajnych temperaturowo porach roku.


Charakterystyka


Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe oraz sposoby przepływu ciepła stanowią podstawę zagadnień fizyki budowli. W związku z tym dążymy do stworzenia rozwiązań, które będą dostarczały odpowiednią ilość ciepła przy równoczesnym zapewnieniu jak najmniejszych jego strat. Zależy nam bowiem na zagwarantowaniu komfortu cielnego przy równocześnie małych nakładach finansowych za dostarczoną do naszych domów energię.

Dlatego też chętnie wykorzystujemy techniki kondensacyjne oraz solarne, które dają nam możliwość zapewnienia ciepła i płacenia znacznie niższych rachunków za energię niż w przypadku tradycyjnych technik jej pozyskiwania. Ciekawym sposobem ogrzewania w przypadku technik kondensacyjnych i solarnych jest właśnie ogrzewanie ścienne.

Jest ono formą ogrzewania płaszczyznowego, w którym ciepło przekazywane jest na drodze promieniowania. Należy zaznaczyć, że w innych typach ogrzewania wykorzystywana jest przede wszystkim konwekcja. Dzięki promieniowaniu ogrzewanie ścienne ma na celu równomierne rozprowadzanie ciepła. Nie występuje zatem gradient temperatury wraz z wysokością, co przyczynia się do zaoszczędzenia pieniędzy. Producenci tego typu ogrzewania podają, że rocznie można zaoszczędzić nawet do 30% w porównaniu z klasycznymi modelami ogrzewania naszego domu.


Zalety


Ogrzewanie ścienne cieszy się zatem powszechnymi, pozytywnymi opiniami. Wytworzone ciepło jest zdrowe i przyjemne w odbiorze. Ogrzewanie umożliwia ocieplenie domowych wnętrz zimą i chłodzenie ich latem. Nie powstaje jonizacja powietrza oraz efekty w formie unoszącego się kurzu czy alergenów. Ogrzewanie ścienne jest zatem przyjazne dla naszego samopoczucia oraz portfela. Ponadto stanowi alternatywny pomysł na brak możliwości montażu grzejników oraz zapewnienie ciepła w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.


Panel grzewczy


Zagłębiając się w model ogrzewania ściennego z pewnością warto zwrócić uwagę na jego poszczególne elementy składowe. Najczęściej jest ono montowane w formie paneli, które stanowią podstawową jego część. Panele grzewcze wykonane są z miedzi oraz stali nierdzewnej, ponieważ tego typu materiały znakomicie sprawdzają się w roli, którą muszą spełniać. Panele grzewcze ścienne składają się natomiast z kolektorów zasilających oraz ciepłowodów rozprowadzających. Zadaniem panela jest zatem pobranie energii i jej rozprowadzenie. Jest to możliwe właśnie dzięki zamontowanym na ścianach rurom.

Zainteresowanie panelowym ogrzewaniem ściennym jest spore, więc producenci odpowiadają na nie, tworząc szeroką gamę dostępnych na rynku modeli. Należy zaznaczyć, że panele zróżnicowane są przede wszystkim pod względem mocy grzewczych, wysokości oraz szerokości. Dzięki temu można w pełni dopasować je do powierzchni i zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu.

Ogrzewanie ścienne

Instalacja


Decydując się na ogrzewanie ścienne szczególnie ważne jest zadbanie o precyzyjne rozpoczęcie prac montażowych. Bez względu na to czy stawiamy nowy dom, czy chcemy przeprowadzić modernizację istniejącego ogrzewania, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie ścian. Ich powierzchnia musi być mocna, wytrzymała, a równocześnie pozbawiona kurzu i innych zanieczyszczeń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz