Ogrzewanie ścienne - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie ścienne - najważniejsze informacje

3,2/5 (12 ocen)

Instalacja ogrzewania ściennego bardzo przypomina instalację ogrzewania podłogowego. Wymaga ona wyboru tych ścian zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. Rury prowadzi się w formie wężownicy wykorzystując przeznaczone do tego listwy oraz haki dyblowe. Panele łączone są w moduły.  Instalacja jest instalacją etażową. Co to oznacza? W każdym ogrzewanym pomieszczeniu znajduje się indywidualne źródło ciepła.

Ogrzewanie ścienne występuje w dwóch możliwych układach:

układ etażowo – rozdzielaczowy – zasilanie odbywa się tutaj z wykorzystaniem rozdzielacza, którego podstawowe wyposażenie stanowią zawory termostatyczne i odcinające.

układ etażowo – obwodowy – panele są tak ułożone, że przewody zasilające i przewody powrotne mają taką samą długość.

W przeciwieństwie do układu etażowo – rozdzielaczowego temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach reguluje się przy użyciu tylko jednego sterownika.


Tynkowanie


Właściwie przeprowadzona instalacja ogrzewania ściennego powinna być zakończona pokryciem ścian tynkiem. Prawidłowo wybrany tynk jest podstawą prawidłowego funkcjonowania paneli ogrzewania ściennego. Zaleca się, aby grubość tynku wynosiła około 30 mm, a czynnikiem determinującym wybór określonego rodzaju tynku była przewodność cieplna. W związku z tym poleca się szczególnie tynki gipsowe oraz wapienne. Zabezpieczenie przeciwko powstającym uszkodzeniom takim jak: rasy czy pęknięcia powinny stanowić odpowiednio dobrane siatki zbrojeniowe. W przypadku ścian, których długość jest większa od 10 m zaleca się utworzenie dylatacji.

Podsumowując: ogrzewanie ścienne cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Inwestujemy w nie, ponieważ przyczynia się do oszczędzania energii w fazie bezpośredniej jego eksploatacji. Tego typu oszczędność i zdrowe oddziaływanie na nas samych w znaczący sposób wpływa na współczesnych inwestorów. System ogrzewania ściennego charakteryzuje sporo zalet, którym jedni się przyglądają, a inni już wykorzystują.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz