Kominki gazowe - komfortowe w użytkowaniu

Jesteś tutaj:

Kominki gazowe - komfortowe w użytkowaniu

3,3/5 (28 ocen)

Budując dom poszukujemy wygodnych pomysłów, które w znaczący sposób przyczynią się do zapewnienia komfortu użytkowego.  Z tego względu w ostatnim czasie coraz rzadziej decydujemy się na kominki zasilane paliwem stałym. Zostają one wypierane przez znacznie bardziej wygodne w eksploatacji kominki gazowe.


Regulacje prawne


Jak powszechnie wiadomo wykonanie instalacji zarówno grzewczej jak i wodociągowej czy kanalizacyjnej wymaga spełnienia szeregu wymogów. Wynika to z dostosowania instalacji do potrzeb, ale przede wszystkim z zapewnienia jej bezpiecznej pracy. Warunki techniczne, które  powinna spełniać instalacja gazowa zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w Rozdziale 7 – Instalacja gazowa na paliwa gazowe.


Zasilanie


W chwili obecnej kominek nie musi kojarzyć się już wyłącznie z podkładaniem drewna. Jest to rozwiązanie tradycyjne. Wygodną odpowiedzią są tutaj właśnie kominki gazowe. Jak sama nazwa wskazuje zasilane są gazem. Może to być gaz ziemny lub propanowo – butanowy (LPG). Jednak pomimo tego kominki gazowe są w ten sposób skonstruowane, aby ogień przypominał ogień z tradycyjnego kominka.


Ponadto opalanie gazem jest znacznie bardziej ekologiczne, gdyż nie dochodzi do emisji dwutlenku siarki, różnego rodzaju pyłów czy węglowodorów aromatycznych. Kolejną zaletą tego typu paliwa są znacznie bardziej korzystne wskaźniki sprawności energetycznej. Dzięki temu kominki gazowe są tańsze w eksploatacji. Ograniczamy zatem koszty  i mamy możliwość zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

Nowoczesny kominek gazowy

Nowoczesny kominek gazowy

Komora spalania


Kominki gazowe mogą być wykonywane w dwóch wariantach, w zależności od konstrukcji komory spalania. Otwarta komora wymaga bezpośredniego podłączenia do komina. W związku z tym należy wykonać również otwór nawiewny. Wentylacja nawiewna powinna znajdować się w miejscu instalacji komina. Powstające zatem spaliny odprowadzane są przewodem dymowym pionowym.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zainwestujemy w kominek gazowy z zamkniętą komorą spalania. Tego typu rozwiązanie nie wymaga już bezpośrednie podłączenia do komina. W związku z tym jest znacznie bardziej wygodne pod względem wykonawczym. Spaliny mogą być odprowadzane w tym przypadku na dwa sposoby.

Pierwszy sposób wykorzystuje grawitacyjne odprowadzanie spalin poprzez współpracę dwóch rur wykonanych ze stali nierdzewnej. Tworzą one współpracujący ze sobą układ, w którym to rura wewnętrzna odprowadza spaliny, natomiast rura zewnętrzna dostarcza powietrze.

Drugi sposób to tzw. mechaniczne odprowadzanie spalin. Różni się on od poprzedniego tym, że wymagana jest wentylacja nawiewna. Spaliny odprowadzane są za zewnętrzną ścianę budynku.

 

Warto przeczytać: Kominki wolnostojące tzw. kozy

 

Zamknięte komory spalania są zatem inwestycją przyszłości. Przemawiają za nimi zarówno względy instalacyjne jak i względy bezpieczeństwa. Wynika to ze znacznie bardziej korzystnego stosunku powietrza do gazu. Ponadto komorę zamkniętą jest znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Producenci coraz częściej oferują tzw. systemy czystej szyby (znacznie mniejsze osadzanie się zanieczyszczeń i spalin na szybie) oraz szyby w formie luster (po zakończeniu spalania w kominku szyba staje się lustrem). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz