Izolacja kominka - niezwykle istotna

Jesteś tutaj:

Izolacja kominka - niezwykle istotna

3,2/5 (25 ocen)

Obecnie kominki nie są już zaskakującymi rozwiązaniami w nowoczesnych wnętrzach. Podkreślone jest to walorami estetycznymi, które reprezentują. Oprócz tego dzisiejsze kominki różnią się od tych sprzed lat szczególną troską o izolację. Izolacje termiczne kominków to podstawa możliwości bezpiecznego ich użytkowania. Co oferują producenci?
 

Kiedy kominek jest solidnie wykonany…
 

Niewątpliwie staranność wykonania kominka należy do jednych z najbardziej pożądanych cech, którymi powinien charakteryzować się każdy kominek. Trzeba jednak podkreślić, że staranne wykonawstwo zewnętrznej odsłony Twojego kominka nie zawsze wiąże się z wykonawstwem starannej izolacji. Stąd też z pozoru idealny kominek może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników domu.

Izolacja termiczna jest niezwykle ważna. Chodzi tutaj zarówno o wybór materiałów izolacyjnych jak i zaizolowanie kominka w prawidłowy sposób. Izolacja termiczna nie jest wyłącznie wymogiem dla kominków z otwartymi paleniskami. Konieczność jej montażu dotyczy również kominków z zamkniętymi paleniskami. Przede wszystkim uwzględnia się w roli izolacji termicznej bezpieczeństwo użytkowników, ale należy zwrócić również uwagę na wytworzenia mikroklimatu w Twoim domu.


Kominek otwarty

Kominek otwarty

Płyty krzemianowo–wapienne
 

Jako materiał znajdujący zastosowanie do wykonania izolacji kominków bardzo często wymienia się płyty, które powstają na bazie piasku kwarcowego i wapna. Są to tzw. płyty krzemianowo-wapienne, które uznaje się jako wysokotemperaturowy materiał izolacyjny. Oprócz tego płyty krzemianowo-wapienne wykazują właściwości, dzięki którym zyskują miano regulatorów wilgotności. Tutaj właśnie pojawia się wymieniany już wcześniej aspekt pożądanego mikroklimatu panującego we wnętrzach Twojego domu.

Płyty krzemianowo-wapienne powszechnie stosuje się nie tylko jako izolację termiczną nowoczesnych kominków, ale także pieców kaflowych. Płyty układa się jako jedno- lub dwuwarstwowe. Są to rozwiązania typowe, które oczywiście mogą zostać zmienione na korzyść Twojego bezpieczeństwa. Charakteryzują się stosunkowo dużymi powierzchniami. Ich grubość może wynosić nawet 1000 mm. Minimalne grubości zaczynają się od 20 mm. Zróżnicowanie jest zatem spore.

Płyty nie zawsze idealnie wpasowują się w powierzchnie, które trzeba zaizolować. W związku z tym pojawia się zazwyczaj konieczność ich docinania, a następnie łączenia. Podczas łączenia płyt krzemianowo-wapiennych wykorzystuje się kleje, ale także łączniki mechaniczne, takie jak chociażby śruby czy wkręty.

 

Warto przeczytać: Wymiary kominków


 

Parametry techniczne dla płyt
 

Poszczególne parametry techniczne podawane przez producentów płyt stosowanych do izolacji kominków powinny być potwierdzane badaniami oraz aprobatami technicznymi. Szczególnie chodzi tutaj o potwierdzenia niepalności materiału izolacyjnego.

Trzeba mieć na uwadze, że izolacja kominka powinna chronić przed nagrzaniem takie elementy jak:

  • obudowanie wkładu kominowego oraz ścianę tylną,
  • drewniane belki,
  • wyciągi.


W związku z tym do jednych z najważniejszych parametrów technicznych płyt izolacyjnych należeć będą:

  • gęstość pozorna,
  • wytrzymałość na ściskanie,
  • ciepło właściwe,
  • przewodnictwo cieplne,
  • porowatość.
     

Maty z wełny mineralnej oklejone folią aluminiową
 

Kolejnym materiałem izolacyjnym powszechnie stosowanym jako izolacja kominka jest mata, która powstaje w wyniku sklejenia wełny mineralnej i folii aluminiowej. Do sklejenia tych dwóch materiałów używa się specjalnego kleju, który jest odporny na wysoką temperaturę. Jest to tzw. klej wysokotemperaturowy.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz